°C

Minister Rau w Niemczech o budowie gazociągu Nord Stream 2

Fot. Ministerstwo Spraw Zagranicznych gov.pl
 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że szef polskiej dyplomacji podczas wizyty w Niemczech rozmawiał z kandydatami na kanclerza we wrześniowych wyborach parlamentarnych o sprzeciwie Polski wobec budowy gazociągu Nord Stream 2.

Minister Zbigniew Rau spotkał się z przewodniczącą partii Zielonych, Annaleną Baerbock, ministrem finansów Olafem Scholzem reprezentującym SPD oraz przewodniczącym Bundestagu Wolfgangiem Schäuble.

Zbigniew Rau powiedział, że „przewodnicząca Annalena Baerbock i członkowie jej partii podzielają obawy i krytyczny stosunek Polski do projektu Nord Stream 2, zwłaszcza w kontekście zagrożeń związanych z polityką wschodnią”.

„Cieszymy się z takiego jednoznacznego stanowiska Partii Zielonych związanego z realizacją tego gazociągu. Liczymy, że zostaną one uwzględnione w ramach ewentualnych negocjacji koalicyjnych po wyborach i ujęte w umowie koalicyjnej”

– podkreślił szef polskiej dyplomacji.

Z Olafem Scholzem, przedstawicielem rządu federalnego minister Zbigniew Rau rozmawiał między innymi o konferencji na temat przyszłości Europy oraz o gazociągu Nord Stream 2.

„Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że realizacja tego projektu szkodzi solidarności europejskiej. Wyraził przekonanie, że dobre, partnerskie relacje z Polską będą jednym z filarów polityki zagranicznej nowego rządu federalnego, a w nowej umowie koalicyjnej znajdzie się odpowiedni zapis dotyczący stosunków polsko-niemieckich”

– czytamy w komunikacie.

MSZ informuje także, że szef polskiej dyplomacji podziękował w rozmowach za zaangażowanie poszczególnych frakcji w przyjęcie ponadpartyjnej uchwały Bundestagu z 30 października ubiegłego roku o utworzeniu w Berlinie miejsca pamięci polskich ofiar II wojny światowej.

„Temat ten szczególnie wybrzmiał w rozmowie z Wolfgangiem Schäuble, który należy do grona największych orędowników ustanowienia tego symbolicznego miejsca”

– czytamy. Zbigniew Rau wyraził oczekiwanie szybkiej realizacji uchwały.

„Naszym priorytetem pozostaje właściwe upamiętnienie polskich ofiar III Rzeszy w Berlinie”

– podkreślił minister. Wyraził jednocześnie nadzieję, że „ostateczny kształt miejsca poświęconego martyrologii Polaków uwzględni wyjątkowy kontekst historyczny i będzie odpowiadał polskiej wrażliwości”.

Minister Rau w Niemczech o budowie gazociągu Nord Stream 2 - Radio Zielona Góra 97,1FM

Fot. Ministerstwo Spraw Zagranicznych gov.pl

Jak informuje MSZ, przedmiotem dzisiejszych rozmów ministra Zbigniewa Raua w Berlinie były także sprawy historyczne, w tym kwestia zadośćuczynienia Polakom za krzywdy i szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej.


REKLAMA

 


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku