°C

52 lata temu Amerykanie wylądowali na Księżycu [ARCHIWALNE DŹWIĘKI]

 

52 lata temu, 20 lipca 1969 roku, pierwszy człowiek wylądował na Księżycu, otwierając nową erę w dziejach. Amerykanie wygrali wyścig na Księżyc i odnieśli sukces w kosmicznej rywalizacji z Rosjanami.

Wyprawę przygotowywano 8 lat. Rakieta Saturn V z zainstalowanym statkiem Apollo 11 wystartowała z przylądka Canaveral 16 lipca. Statek składał się z trzech modułów: dowodzenia z kabiną dla astronautów, serwisowego oraz modułu księżycowego Orzeł, czyli lądownika.

Na pokładzie było trzech astronautów: dowódca Neil Armstrong, pilot modułu księżycowego Buzz Aldrin i Michael Collins – pilot modułu dowodzenia.

19 lipca Apollo 11 minął punkt, w którym grawitacja Księżyca przezwycięża grawitację Ziemi, dokonano też wejścia na orbitę okołokiężycową. 20 lipca o godzinie 20.17, po przebyciu blisko 400 tysięcy kilometrów, moduł badawczy Orzeł z Armstrongiem i Aldrinem na pokładzie odłączył się od statku, w którym na orbicie okołoksiężycowej pozostał Collins, i wylądował w pobliżu księżycowego równika, na obszarze Morza Spokoju.

Kilka godzin później, czyli już 21 lipca, Neil Armstrong, jako pierwszy człowiek w historii, stanął na Księżycu. Skomentował tę chwilę słowami: „Mały krok człowieka – olbrzymi skok ludzkości”:

Pierwszą w dziejach rozmowę telefoniczną z Księżycem przeprowadził prezydent Stanów Zjednoczonych Richard Nixon. Pogratulował on astronautom ogromnego sukcesu:

Tłumaczenie:

Chciałbym przekazać Wam, jak bardzo jesteśmy z Was dumni. Dla nas, Amerykanów, ten dzień jest jednym z najwspanialszych w życiu.

Wzruszony Neill Armstrong podziękował z Księżyca w imieniu swoim i kolegów ze statku kosmicznego „Apollo”:

Tłumaczenie:

Jest dla nas ogromnym zaszczytem i przywilejem być tutaj i reprezentować nie tylko Stany Zjednoczone, ale wszystkich ludzi pokoju wszystkich narodowości, ciekawych i obdarzonych wizją przyszłości. Jest dla nas zaszczytem móc dzisiaj w tym uczestniczyć.

Start rakiety oraz pierwsze kroki człowieka na Księżycu oglądało w telewizji blisko miliard ludzi, wśród nich 28-letni Mirosław Hermaszewski, późniejszy polski kosmonauta. Po latach wspominał, że była to niezapomniana noc:

Doktor Kamil Deresz z Planetarium Centrum Nauki Kopernik wyjaśniał (2019), że przed misją Apolla 11 było wiele niewiadomych. Należało też skonstruować sprzęt – rakietę, lądownik, skafandry i komputer, który współdowodził misją, a który stał się pierwszym przenośnym komputerem:

Prace badawcze na Księżycu trwały 22 godziny, z czego ponad dwie godziny Armstrong i Aldrin przebywali na powierzchni globu. Przeprowadzili badania i pobrali próbki gruntu księżycowego, które do dziś są przechowywane w muzeach na świecie. Te próbki Armstrong przywiózł na Ziemię w małej, białej torbie. W 2017 roku sprzedano ją na aukcji w Nowym Jorku. Dom aukcyjny zapewniał, że nadal są w niej resztki księżycowego pyłu i wycenił ją na dwa, a nawet cztery miliony dolarów. Anonimowy nabywca zapłacił jednak mniej – milion 800 tysięcy, mówiła Cassandra Hatton z Sotheby’s:

Tłumaczenie:

Kupującym jest Amerykanin. Bardzo się cieszę, że to ta osoba, bo ona chyba doceni wartość tej pamiątki.

Astronauci zatknęli na Księżycu flagę Stanów Zjednoczonych, przy której pozostawili pięć medali z podobiznami poległych wcześniej kosmonautów. Na plakietce przypiętej do flagi widniał napis: „Tutaj ludzie z planety Ziemia dotknęli po raz pierwszy stopą Księżyca. Lipiec, rok 1969 naszej ery. Przybyliśmy w celach pokojowych w imieniu całej ludzkości”.

Przez następne trzy lata po locie Apollo 11 Amerykanie wysłali na Księżyc 5 statków kosmicznych. Na Ziemię zwieziono łącznie ponad 380 kilogramów skał księżycowych.

Misja całego programu Apollo zakończyła się w 1972 roku. Jej koszt oszacowano na ponad 25 miliardów dolarów.


REKLAMA

 


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku