°C

W muzeum od piątku nowa wystawa czasowa

Fot. Muzeum Ziemi Lubuskiej
 

„Od winiarni Briegera do cerkwi greckokatolickiej. Dzieje miejsca, budynku i społeczności” – to tytuł nowej wystawy czasowej przygotowanej przez Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Jej otwarcie odbędzie się w piątek (18 czerwca br.).

Jak poinformowała rzeczniczka Muzeum Ziemi Lubuskiej Alicja Błażyńska, ekspozycja łączy ze sobą dzieje wytwórni win musujących Fritza Briegera oraz funkcjonowanie wspólnoty greckokatolickiej w tym mieście po 1947 r.

Te dwa wydawałoby się całkowicie różnie tematy spaja miejsce, a mianowicie kompleks budynków na rogu ulicy Zamkowej i Boduena. W 1880 r. zielonogórski kupiec Fritz Brieger założył tam wytwórnię wina musującego. Winiarnia była nie tylko zakładem produkcyjnym, ale także hurtownią.

Producent prowadził przy zakładzie sezonowy wyszynk, w którym sprzedawał swoje wyroby. Goście mogli biesiadować w tzw. Schankhalle. Latem sprzedaż odbywała się w trzech altanach ogrodowych zwanych Kolonade.

Po II wojnie światowej pomieszczenia po wytwórni Briegera przez krótki czas użytkowała prywatna firma winiarska prowadzona przez Stanisława Marczyńskiego i Antoniego Kuleszę. Podobnie jak kilka innych małych przedsiębiorstw z tej branży również i ta firma została znacjonalizowana, a jej majątek przejęła państwowa Lubuska Wytwórnia Win w Zielonej Górze.

W 2003 r. część kompleksu kupiła zielonogórska parafia greckokatolicka pod wezwaniem Opieki Matki Bożej w Zielonej Górze. Konsekracji cerkwi dokonano 11 października 2008 r. Na wystawie przedstawiono życie zielonogórskiej wspólnoty greckokatolickiej zarówno przed, jak i po wybudowaniu cerkwi.

Otwarcie wystawy nastąpi w piątek (18 czerwca br.), o godz. 17 i będzie dostępna do 12 września br.

Organizatorem wydarzenia są: Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze oraz Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Ziemi Lubuskiej.


REKLAMA

 


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku