°C

Niejawne posiedzenie Sejmu nt. cyberataków. Budka chce, aby było jawne

Zaplombowane drzwi w Sejmie w Warszawie, 16 bm. W dniu dzisiejszym odbędzie się niejawne posiedzenie niższej izby parlamentu. Fot. PAP/Paweł Supernak
 

Rozpoczęło się 32. posiedzenie Sejmu. Na wniosek premiera, posłowie wysłuchają informacji w sprawie działań cybernetycznych wymierzonych w Rzeczpospolitą Polską. Obrady będą przeprowadzone w trybie niejawnym. Ta część rozpocznie się o 12.00.

Borys Budka, przewodniczący Platformy Obywatelskiej, wniósł o to, by posiedzenie Sejmu, na którym będzie przedstawiona informacja nt. cyberataków, miało charakter jawny.

Podczas jawnej części obrad marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała posłów o przebiegu tajnych obrad izby. Przypomniała, że Sejm może uchwalić tajność obrad, jeżeli wymaga tego dobro państwa i rozstrzyga o tajności obrad bez udziału publiczności i przedstawicieli prasy, radia i telewizji, po wysłuchaniu uzasadnienia wniosku – bez debaty.

„Uchwała o tajności obrad podejmowana jest bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby posłów”

– mówiła.

Marszałek Sejmu infomowała też posłów o konsekwencjach wynikających z utajnienia obrad. Wyjaśniła, że podczas rozstrzygania tego wniosku oraz podczas tajnej części obrad, na sali plenarnej nie może być osób nieposiadających dostępu do informacji niejawnych o określonej klauzuli tajności. Dodała, że osoby będące na sali nie mogą utrwalać i transmitować przebiegu obrad oraz sporządzać z nich notatek. Elżbieta Witek poinformowała też, że posłowie nie będą mogli mieć przy sobie telefonów komórkowych oraz innych urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk. Posłowie nie będą mogli wnieść torebek i teczek.

„Są obowiązani poddać się przed każdorazowym wejściem do sali posiedzeń Sejmu – pod rygorem odmowy wstępu na posiedzenie – kontroli w bramce detekcyjnej”

– mówiła marszałek.

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka wniósł o to, by premier Mateusz Morawiecki przedstawił informację dotyczącą cyberataków na jawnym posiedzeniu Sejmu. Marszałek Elżbieta Witek poinformowała, że ten wniosek nie może zostać poddany pod głosowanie i zarządziła przerwę do godziny 12.00.

W ubiegłym tygodniu szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk poinformował o ataku hakerskim na skrzynkę mailową i media społecznościowe jego i jego żony. W wydanym oświadczeniu poinformował, że służby specjalne prowadzą działania wyjaśniające w związku z doniesieniami o włamaniu na jego konto mailowe, konto jego żony, a także ich konta w mediach społecznościowych. Zapewnił też, że w skrzynce mailowej będącej przedmiotem ataku hakerskiego nie znajdowały się żadne informacje, które miały charakter niejawny, zastrzeżony, tajny, lub ściśle tajny.


- KAMPANIA SPOŁECZNA -

 


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku