°C

Policja apeluje. Rozmawiaj ze swoim dzieckiem o zagrożeniach

 

Lubuska policja prowadzi działania profilaktyczne, aby uświadomić szczególnie młodych ludzi o zagrożeniach i pułapkach, w które łatwo się wplątać. To także apel do rodziców, aby rozmawiali ze swoimi pociechami.

Zagrożeń jest wiele. Jednym z nich jest brak rodzicielskiej kontroli nad poruszaniem się dziecka w sieci. Pandemiczna izolacja pokazała, że nieletni często uciekają w cyberprzestrzeń. Zadaniem dorosłych jest sprawdzanie, jakie treści dziecko ogląda w Internecie.

– Wyczulajmy nasze pociechy, aby nie ufały przypadkowo poznanym osobom. Zbytnie zaufanie może okazać się zgubne – mówi komisarz Aneta Berestecka z Powiatowej Komendy Policji w Żarach:

Pracownicy żarskiego Punktu Interwencji Kryzysowej biją na alarm. Zagrożeń jest coraz więcej. Brak rodzicielskiego nadzoru nad tym co robi dziecko często prowadzi w zaułki, z których ciężko jest wyjść samodzielnie.

– Rozmawiajmy z dziećmi. Przestrzegajmy przed zbytnią otwartością i zaufaniem do osób, których nie znają – mówi psycholog Karolina Dziadkiewicz:

Tylko w zeszłym roku w całym kraju policja przyjęła 2016 zgłoszeń zaginięć osób poniżej 18 roku życia. Większość z nich odnajduje się w ciągu kilku, kilkunastu godzin, ale są też takie dzieci, które zaginęły przed laty i nie odnalazły się do dziś.

Porady i wskazówki policjantów Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych KGP — jak zapobiec zaginięciu dziecka i co zrobić, jeśli nasze dziecko zaginie:

O czym należy pamiętać, aby nie dopuścić do zaginięcia dziecka

 • Małego dziecka pod żadnym pozorem nigdy i nigdzie nie pozostawiaj bez opieki, szczególnie w obcych dla niego, czy zatłoczonych miejscach.
 • Zatroszcz się o dobre relacje z dzieckiem. Nie pozwól, aby zaniedbane emocjonalnie uciekło lub szukało pomocy i zrozumienia u obcych osób, które mogą je skrzywdzić.
 • Naucz swoje dziecko, aby nie podawało obcym osobom swoich danych – również samego imienia.
 • Uczul swoje dziecko, aby zawsze informowało Cię o tym gdzie jest i o zmianie swoich planów kiedy przebywa poza domem.
 • Naucz swoje dziecko, aby pod żadnym pretekstem nie zbliżało się i nie wchodziło do pojazdu obcej osoby, nie odchodziło/oddalało się z nieznajomym.
 • Naucz swoje dziecko, aby zawsze kiedy znajdzie się w niebezpieczeństwie głośno krzyczało, wzywało pomocy i jeśli to możliwe, próbowało uciec.

5 podstawowych kroków w przypadku zaginięcia dziecka

 • Jak najszybciej powiadom o zaginięciu najbliższą jednostkę Policji – telefon alarmowy 112.
 • Sprawdź, czy Twoje dziecko nie przebywa u kolegów, przyjaciół, sąsiadów czy u rodziny. Poproś o pomoc w poszukiwaniach.
 • W przypadku zaginięcia małego dziecka natychmiast sprawdź w okolicy wszystkie miejsca, które mogą stanowić dla niego zagrożenie (oczka wodne, studzienki, kanały, ulice, miejsca gdzie mogą znajdować się niebezpieczne dla niego maszyny czy substancje).
 • Zawsze miej przy sobie aktualne zdjęcie swojego dziecka, choćby w telefonie komórkowym – będzie potrzebne Policji.
 • W miarę możliwości zachowaj spokój, tylko wtedy możesz pomóc Policji w poszukiwaniach i udzielić policjantom wszystkich istotnych informacji, które pomogą w odnalezieniu Twojej pociechy.

REKLAMA

 


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku