°C

GUS o dbaniu o środowisko w regionie

Fot. Pixabay
 

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Z tej okazji Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące stanu środowiska w regionie.

Jak się okazuje, województwo lubuskie może się pochwalić m.in. bardzo czystym powietrzem.

– W porównaniu z innymi regionami w Polsce mamy jedne z najlepszych wskaźników dotyczących emisji dwutlenku węgla czy zanieczyszczeń pyłowych – mówi Iwona Goździcka z Urzędu Statystycznego w Zielonej Górze:

Co ciekawe, w województwie lubuskim rośnie też udział odnawialnych źródeł energii w produkcji energii elektrycznej:

Województwo lubuskie jest także – co nie powinno być zaskoczeniem – jednym z najbardziej zielonych regionów w kraju. Jak wylicza Iwona Goździcka, ponad połowę powierzchni naszego województwa pokrywają lasy. Równie dużo mamy też terenów przyrodniczych objętych specjalną ochroną:

Niestety, w województwie lubuskim rośnie też liczba nielegalnych wysypisk śmieci – z 692 do prawie 750 na każde 100 kilometrów kwadratowych powierzchni naszego regionu. O ponad 800 tys. zwiększyła się także liczba zarejestrowanych pojazdów spalinowych.

Z okazji Dnia Ziemi postanowiliśmy więc sprawdzić, czy Lubuszanie wiedzą, jak zadbać o swój region i naszą planetę:

Przypomnijmy, że po raz pierwszy Dzień Ziemi obchodzono w 1970 roku w San Francisco. Rok później Światowy Dzień Ziemi został proklamowany przez sekretarza generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, a od 2010 roku, na wniosek Zgromadzenia Ogólnego ONZ, 22 kwietnia obchodzimy też Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi.

 

 

 

 


REKLAMA

 


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku