°C

Wizyta premiera Słowenii Janez Jansza w Polsce

Fot. PAP/Marcin Obara
 

Premier Słowenii Janez Jansza powiedział w Warszawie, że ma w Polsce wielkiego przyjaciela i widzi, że nasz kraj dynamicznie się rozwija. Podkreślał, że wymiana gospodarcza między naszymi krajami, mimo pandemii, utrzymuje się na poziomie 2 mld euro.

Premier Słowenii, który przebywa z roboczą wizytą w Warszawie, rozmawiał z szefem polskiego rządu Mateuszem Morawieckim.

Janez Jansza dziękował Polsce za pomoc w walce z pandemią. Pogratulował szefowi polskiego rządu dobrej organizacji w czasie walki z koronawirusem. „Polska odnotowała najniższy spadek gospodarczy w tym czasie”, mówił. Podkreślał, że w czasie pierwszej fali Polska wysłała do Słowenii lekarzy.

Premier Słowenii mówił, że jednym z priorytetów jego kraju podczas prezydencji w Unii Europejskiej, będzie bezpieczeństwo cybernetyczne. Jego kraj chce się skupić także na przygotowaniu Europy na ewentualne zagrożenia, w tym nowe pandemie oraz na rozmowie o przyszłości Europy.

„Konferencja o przyszłości Europy miałaby być prowadzona w otwarty sposób, aby wszyscy mogli przedstawić swoje opinie i mieć prawo głosu i wypowiedzenia się”

– podkreślał.

Słoweńska prezydencja rozpoczyna się 1 lipca i potrwa pół roku.

Janez Jansza powiedział, że z premierem Mateuszem Morawieckim rozmawiał również o wschodnim sąsiedztwie Unii Europejskiej. Podkreślał, że wyraża swoją solidarność z Polską i polskimi działaczami na Białorusi.


REKLAMA

 


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku