°C

14 czerwca w Brukseli szczyt NATO

Fot. nato.int/materiały prasowe
 

Szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego z udziałem przywódców odbędzie się 14 czerwca w Brukseli. Poinformował o tym sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. To będzie okazja dla prezydenta USA Joe Bidena, by po raz pierwszy osobiście spotkać się z wszystkimi sojusznikami.

„Mamy konkretny i przyszłościowy program wzmocnienia naszego Sojuszu, by stawić czoła wyzwaniom”

– napisał na Twitterze szef NATO.

Wśród nich wymienił między innymi agresywne działania Rosji, zagrożenie terroryzmem, cyberatakami, oraz wzrost znaczenia Chin.

Jednym z głównych tematów będzie reforma Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wstępny zarys zmian do 2030 roku uzgodnili ministrowie spraw zagranicznych NATO w ubiegłym miesiącu. Po dyskusji w gronie przywódców zaczną się prace nad szczegółami.

Wśród propozycji reform znalazły się zwiększenie składek członkowskich na najważniejsze zadania, ścisła współpraca w gospodarce i w zaawansowanych technologiach. Projekt zmian opracował zespół doświadczonych ekspertów, wśród których była między innymi polska eurodeputowana Anna Fotyga, jedyna przedstawicielka krajów naszego regionu.


REKLAMA

 


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku