°C

Uczniowski software poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną

fot. Pixabay
 

Program napisany przez  m.in. lubuskich uczniów poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną. To efekt międzynarodowego konkursu AstroPI, w którym od jesieni ubiegłego roku, biorą udział dwa zespoły złożone z uczniów liceów z Zielonej Góry i Kościana. Całość koordynuje zielonogórskie Centrum Nauki Keplera - Planetarium Wenus. Zmagania organizowane są przez Europejską Agencję Kosmiczną.

Mając 16-17 lat młodzież ma okazję zajmować się nauką przez wielkie N – mówi Waldemar Grabowski z Planetarium:

Młodzi ludzie chcą zbadać, w jaki sposób promieniowanie świetlne odbija się od powierzchni Ziemi. Wiadomość o wysłaniu programu w kosmos była sporym zaskoczeniem i dużą radością – mówi jeden z członków zespołu Błażej Molik z IV Liceum Ogólnokształcącego w Zielonej Górze:

Wysyłka programu w kosmos nie kończy projektu. W maju uczniowski zespół przygotuje raport końcowy, w którym zinterpretuje swoje wyniki – dodaje Waldemar Grabowski:

Co roku w konkursie AstroPI staruje około 40 drużyn z Polski. Możliwość włączenia swoich programów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej będzie miało ponad 200 zespołów z całej Europy.


REKLAMA

 


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku