°C

Wyciek danych 20 tys. funkcjonariuszy CBŚ, PSP, SOP i ITD

Fot. Unsplash/Mika Baumeister
 

Dane około 20 tysięcy polskich funkcjonariuszy wyciekły do internetu. W serwisie do wizualizacji danych ArcGIS pracownik Rządowego Centrum Bezpieczeństwa udostępnił plik z danymi mundurowych, którzy zgłosili się na szczepienie przeciw koronawirusowi. Dostęp do danych nie był chroniony hasłem. RCB rozpoczęło wewnętrzną procedurę wyjaśniającą.

Jak poinformował portal Niebezpiecznik.pl dane dotyczą policjantów, w tym także Centralnego Biura Śledczego Policji, strażaków, strażników więziennych, funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa, ale też pracowników Inspekcji Transportu Drogowego, Służby Ochrony Kolei czy straży miejskich. W pliku arkusza kalkulacyjnego zawarto między innymi imię i nazwisko, PESEL, numer telefonu, e-mail i adres jednostki, w której służy dana osoba.

Portal podkreśla, że takie dane mogą budzić duże zainteresowanie świata kryminalnego i stanowić potencjalne zagrożenie dla tych osób. Jednocześnie wskazano, że w ujawnionych danych nie ma adresów zamieszkania funkcjonariuszy. Z portalu ArcGIS korzystają przede wszystkim naukowcy, a po zawiadomieniu RCB zablokowało dostęp do pliku.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w komunikacie poinformowało, że wszczęto procedurę wyjaśniającą, analizowane są przyczyny wycieku danych, ale też możliwości pobrania pliku przez nieuprawnione osoby. Zgodnie z przepisami do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych zostanie zgłoszone naruszenie bezpieczeństwa danych osobowych – czytamy w komunikacie.


REKLAMA

 


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku