°C

Wysyp SMS-ów od oszustów! Lepiej NICZEGO w nich nie klikać

Fot. Pixabay/Karolina Grabowska
 

Przestępcy próbują różnych sposobów, by dobrać się do naszych oszczędności. Jednym z nich są fałszywe SMS-y - poinformował PAP rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka.

Rzecznik KGP podkreślił, że przestępcy próbują różnych sposobów, by dobrać się do naszych oszczędności. Jednym z takich sposobów jest wysyłanie niepozornie wyglądającej wiadomości SMS.

Przestrzegł, że przestępcy podszywając się pod różnego rodzaju portale ogłoszeniowe, czy też firmy kurierskie wysyłają do przypadkowych osób wiadomość z prośbą o dopłacenie niewielkiej kwoty do zamówionej przesyłki. Nadawca może podszywać się pod Urząd Skarbowy lub Urząd Celny.

„Wówczas również chodzi o niewielką dopłatę. Aby dowiedzieć się więcej lub aby uiścić zapłatę, należy kliknąć w wysłany SMS-em link”

– zaznaczył.

Wskazał, że po wejściu w przesłany link na naszym telefonie może zostać zainstalowane złośliwe oprogramowanie, które umożliwi przejęcie kontroli nad telefonem i dostanie się do bankowości mobilnej.

Taki link może również przekierować nas na fałszywą stronę banku. Wówczas przestępcy wchodzą w posiadanie loginu i hasła do naszego internetowego konta w banku.

Należy unikać wchodzenia na nieznane nam linki i z ograniczonym zaufaniem podchodzić do wiadomości wysyłanych drogę mailową lub SMS-ową,

Oszuści wykorzystują również bieżące sytuacje, aby uwiarygodnić swój przekaz. Powołują się np. na stan epidemii, dezynfekcje paczki i inne, wszystko po to, aby kliknąć w wysłany link.

„Pamiętajmy, że ofiarą przestępców możemy się stać również na odległość”

– zaapelował rzecznik KGP.


REKLAMA

 


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku