°C

Czeska prasa o ustaleniach ws. wybuchów z 2014 r.

Protestujący przed ambasadą Rosji w Pradze 18 kwietnia 2021 r. Republika Czeska zarzuca członkom rosyjskiego wywiadu udział w eksplozji składu amunicji we Wrbeticach w 2014 r. - powiedział premier Andrej Babis. 18 dyplomatów zostało wydalonych z ambasady Rosji w Pradze i po rozpoznaniu ich jako członków rosyjskich tajnych służb GRU i SVR. Fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK
 

Czeskie dzienniki poświęcają dziś swoje pierwsze strony nowym ustaleniom w sprawie wybuchów z 2014 roku. Według kontrwywiadu, za eksplozje w składach amunicji odpowiadają rosyjskie służby. Praga wydaliła 18 rosyjskich dyplomatów uznanych za szpiegów. Moskwa odpowiedziała wydaleniem 20 pracowników czeskiej ambasady.

„Mlada Fronta Dnes” pisze na pierwszej stronie o „zimnej wojnie Czech z Rosją”. Dziennikarze opisują działania rosyjskiego wywiadu wojskowego, rekonstruują wydarzenia z 2014 roku i analizują ich wpływ na stosunki czesko-rosyjskie.

Dziennik „E15” pisze o ustaleniach czeskiego kontrwywiadu w kontekście globalnym.

„Napięcie między Zachodem i Rosją rośnie. Nie jest więc zbiegiem okoliczności, że informacje o udziale Rosji w eksplozjach pojawiły się właśnie teraz”

– czytamy w gazecie.

„Rosyjski terror w Czechach” – to tytuł artykułu w „Deniku N”. Podaje on, że informacje dotyczące sprawy miały zostać ujawnione dzisiaj. Zaczęły jednak wyciekać do mediów, dlatego premier Andrej Babisz zwołał konferencję w sobotni wieczór.

„Hospodarzske Noviny” piszą, że pierwsze informacje o zbliżającym się skandalu szpiegowskim pojawiły się kilka tygodni temu.

„Mimo to czeski rząd nadal przygotowywał przetarg na rozbudowę elektrowni atomowej z udziałem rosyjskiego Rosatomu i starał się o rosyjską szczepionkę”

– podkreśla gazeta.

Czeska prasa o ustaleniach ws. wybuchów z 2014 r. Radio Zielona Góra 13 maja 2021

⬆ Kobieta trzymająca flagę UE wśród protestujących przed ambasadą Rosji w Pradze 18 kwietnia 2021 r. Republika Czeska zarzuca członkom rosyjskiego wywiadu udział w eksplozji składu amunicji we Wrbeticach w 2014 r. – powiedział premier Andrej Babis. 18 dyplomatów zostało wydalonych z ambasady Rosji w Pradze i po rozpoznaniu ich jako członków rosyjskich tajnych służb GRU i SVR. Fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK


REKLAMA

 


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku