°C

Akcja „Żonkile” w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Fot. Muzeum Historii Żydów Polskich
 

Po raz dziewiąty, w kolejną, 78. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim, w Warszawie oraz w internecie organizowana jest akcja społeczno - edukacyjna "Żonkile". Polega ona na rozdawaniu żółtych papierowych kwiatów, symbolizujących zryw z kwietnia 1943 roku.

W tym roku ze względu na pandemię, akcja odbędzie się głównie w internecie. W sieci będzie można między innymi wziąć udział w wirtualnym spacerze poświęcony bojowniczkom walczącym w getcie. W różnych punktach Warszawy pojawią się też specjalne „żonkilomaty”, urządzenia dzięki którym w bezpieczny sposób będzie można otrzymać papierowy żółty kwiat.

Akcja odbywa się również w szkołach i placówkach, w których dzięki materiałom przygotowanym przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN opowiada się o powstaniu w getcie.

Akcja „Żonkile” nawiązuje do kwiatów, jakie w rocznicę wybuchy zrywu otrzymywał jeden z jego przywódców Marek Edelman. „Podobno co roku Marek Edelman podobno od nieznajomej kobiety otrzymywał bukiet żółtych kwiatów, które następnie składał. To jest zupełnie piękna historia, postanowiliśmy ją kontynuować” – mówi dyrektor muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Zygmunt Stępiński.

Dziś w Warszawie z powodu pandemii, spotkamy jedynie niewielkie grupy wolontariuszy w kluczowych miejscach miasta. Jedną z wolontariuszek będzie Marlena Bułanow.

„Uważam, że gdybyśmy nie pamiętali to ta historia pozostałaby pod ziemią i nikt by się o niej nie dowiedział”

– powiedziała wolontariuszka.

Po raz pierwszy akcja „Żonkile” ma swój motyw przewodni. To kobiety, które walczyły i ginęły w powstaniu z kwietnia 1943 roku.

Szczegóły akcji na stronie internetowej www.polin.pl.


REKLAMA

 


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku