°C

Obchody 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej

Fot. Wikimedia
 

Od rana przedstawiciele władz państwowych upamiętniają 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej. 10 kwietnia 2010 zginęli prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka Maria Kaczyńska oraz 94 członkowie państwowej delegacji na obchody 70. rocznicy mordu katyńskiego.

Kwiaty przy grobie pary prezydenckiej w krypcie katedry wawelskiej złożył prezydent Andrzej Duda. Prezydent po oddaniu hołdu powiedział, że członkowie delegacji, którzy zginęli pod Smoleńskiem mimo różnic światopoglądowych, reprezentowali jedność społeczeństwa, narodu i pamięci. Zaapelował również o utrzymanie tej jedności obecnie.

Prezydent mówił również, że wspólna pamięć i wzajemny szacunek to kwestie wykraczające poza różnice światopoglądowe. „Jeżeli chcemy dostrzec gdzieś w tym wszystkim jakieś dobro, to niechże tym dobrem będzie właśnie poczucie odpowiedzialności za budowanie wspólnoty i to poczucie odpowiedzialności za ojczyznę” – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Wieńce złożono również pod pomnikiem Lecha Kaczyńskiego i ofiar katastrofy pod Smoleńskiem na placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Podczas uroczystości ojciec Zdzisław Tokarczyk, odmówił modlitwę, w której podziękował za dziedzictwo zmarłego tragicznie prezydenta. „Dziękujemy za to, że zostawił nam tę wartość miłości do ojczyzny, tę walkę o ojczyznę, o bezpieczeństwo dla niej. Ale również i pozostawił tę walkę o solidarność między nami. To dla niego było bardzo ważne” – mówił o. Zdzisław Tokarczyk.

Pod miejscami pamięci, hołd zmarłym w katastrofie złożyli między innymi premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, minister zdrowia Adam Niedzielski, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński.

Przedstawiciele władz państwowych upamiętnili również zmarłych w katastrofie Smoleńskiem pod ich pomnikiem na Cmentarzu Powązkowskim. Przybyli tam wicepremier Kaczyński, premier Morawiecki i marszałek Witek.


REKLAMA

 


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku