°C

Prezydent: Sytuacja pandemiczna po Świętach wygląda lepiej, niż się spodziewano

Fot. PAP/Andrzej Lange
 

Prezydent Andrzej Duda powiedział po posiedzeniu Rady Gabinetowej, że sytuacja pandemiczna po świętach Wielkanocnych wygląda lepiej, niż się spodziewano. Taką informację otrzymał od premiera i ministra zdrowia. Sytuacja epidemiczna oraz strategia dalszych działań państwa w walce z COVID-19 była głównym tematem wideospotkania rządu pod przewodnictwem prezydenta.

Na konferencji po posiedzeniu Rady Gabinetowej prezydent zwrócił uwagę, że według statystyk porównujących tydzień do tygodnia liczba nowych zakażeń spada. Choć nadal wysoka, jest niższa od tej, której początkowo się obawiano. Andrzej Duda ostrzegł, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni może dojść do jeszcze jednego wzrostu liczby nowych przypadków spowodowanego wyjazdami świątecznymi.

Prezydent zwrócił uwagę na wysoki stopień śmiertelności i zaapelował do rodaków o poważne podejście do zagrożenia epidemicznego i przestrzeganie obostrzeń. Wzywał, by nie lekceważyć żadnych objawów zakażenia koronawirusem.

„To nie jest lekka choroba, to nie jest przeziębienie. Nie wolno lekceważyć żadnych objawów, dlatego że w momencie, w którym pojawiają się problemy oddechowe, niestety najczęściej postęp choroby jest już lawinowy i bardzo często zdarza się, że takiego chorego nie udaje się uratować”

– alarmował prezydent.

Andrzej Duda apelował, by w przypadku duszności zgłaszać się do szpitala. Uspokajał, że „Polska ma w tej chwili rezerwę miejsc w szpitalach”.

Prezydent podkreślił, że otrzymał od premiera i ministra zdrowia zapewnienie, iż system opieki zdrowotnej dysponuje odpowiednim zapasem miejsc i sprzętu, jest także zabezpieczony na ewentualne wzrosty zakażeń – także bardzo gwałtowne i znaczące.

„Otrzymałem informację, że obecnie w skali kraju zajętych jest 34,5 tysiąca łóżek szpitalnych, przy czym system w tej chwili na potrzeby walki z koronawirusem dysponuje ponad 45 tysiącami łóżek” – mówił prezydent. Dodał, że „do tego cały czas trwa uzupełnianie tego systemu i przewiduje się że liczba łóżek wzrośnie jeszcze o sześć do siedmiu tysięcy”.

Prezydent, premier i ministrowie omówili między innymi kwestie egzaminów i powrotu dzieci do szkół. Andrzej Duda poinformował na konferencji, że rząd poważnie rozważa otwarcie szkół w systemie hybrydowym. Podkreślił, że termin otwarcia szkół jest uzależniony od sytuacji epidemicznej, ale obecnie model hybrydowy to najbardziej prawdopodobne rozwiązanie częściowego powrotu do stacjonarnej nauki. Według prezydenta jest możliwe, że względnie niedługo wprowadzone zostanie nauczanie hybrydowe nie tylko dla najmłodszych klas.


REKLAMA

 


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku