°C

Rola młodzieżowych rad w samorządach będzie większa

fot. Daniel Sawicki
 

W ubiegłym tygodniu rząd przyjął projekt ustawy dotyczącej młodzieżowych rad przy jednostkach samorządu terytorialnego. Jak mówił IAR Pełnomocnik Rządu do spraw Polityki Młodzieżowej Piotr Mazurek projekt wzmacnia młodzieżowe rady gmin i powołuje młodzieżowe rady na poziomie powiatów i województw.

„Tworzymy katalog uprawnień młodzieżowych rad. To jest między innymi uprawnienie związane z formułowaniem wniosków dotyczących inicjatywy uchwałodawczej w samorządzie. To jest udział w tworzeniu, realizacji i monitorowaniu strategii dotyczących młodzieży, zarówno na poziomie samorządowym jak i na poziomie rządowym. To jest opiniowanie wszystkich uchwał, które dotyczą młodych ludzi”

– mówił Pełnomocnik Rządu do spraw Polityki Młodzieżowej.

Projekt daje też młodym ludziom możliwość wpływu na to, kto jest opiekunem rady. Reguluje również kwestię rozliczeń finansowych.

„Zapewnia podstawowe środki finansowe na działanie młodzieżowej rady, i zwrot kosztów. To się może wydawać prozaiczne ale np. dla młodego licealisty to jest istotne, żeby mieć zagwarantowane, że jak pojedzie na konferencję reprezentować swoją młodzieżową radę gminy do Warszawy to dostanie zwrot za te bilety drugiej klasy PKP, bo nie zawsze jest w na tyle dobrej sytuacji, żeby sobie za nie zapłacić”

– mówił Piotr Mazurek.

Projekt ustawy powstał w wyniku współpracy Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej Piotra Mazurka oraz Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem.


REKLAMA

 


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku