°C

Słowacja: zakup Sputnika V wywołał kryzys rządowy

Rosyjska szczepionka Sputnik V . Fot. PAP/EPA/MIGUEL GUTIERREZ
 

Zakup rosyjskiej szczepionki przeciwko COVID-19 i dopuszczenie jej do użycia doprowadziły do kryzysu w koalicji rządzącej na Słowacji. Wicepremier Richard Sulik domaga się rekonstrukcji rządu. Tymczasem szef gabinetu Igor Matovicz broni decyzji o zakupie Sputnika.

⬆ W dźwięku: 

Rekonstrukcji rządu domagają się koalicyjne ugrupowania Wolność i Solidarność oraz Dla Ludzi. Skrytykowały one premiera Igora Matovicza między innymi za to, że osobiście powitał na lotnisku utrzymywany w tajemnicy transport szczepionek z Rosji.

Wicepremier Richard Sulik zagroził opuszczeniem koalicji, a nominowany przez jego partię minister spraw zagranicznych Ivan Korczok nazwał rosyjską szczepionkę narzędziem wojny hybrydowej. Liderzy partii spotkają się dziś z prezydent Zuzaną Czaputovą, aby omówić aktualną sytuację polityczną w kraju.

Słowacja zamówiła dwa miliony dawek rosyjskiej szczepionki Sputnik. Pierwsza partia 200 tysięcy dawek dotarła do kraju w poniedziałek. Premier Igor Matovicz reprezentujący partię Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobistości odrzucił krytykę ze strony koalicjantów. Broniąc swojej decyzji o zakupie Sputnika V powołał się na wyniki przeprowadzonych badań, według których jedna trzecia Słowaków jest gotowa przyjąć rosyjską szczepionkę.


Czy rosyjskie i chińskie szczepionki na COVID-19 trafią do Polski?

Kwestia ewentualnego zakupu przez Polskę szczepionek przeciw COVID-19 z Chin będzie prowadzona dalej na poziomie rządowym – zaznaczył w środę rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Słowacja: zakup Sputnika V wywołał kryzys rządowy Radio Zielona Góra 10 kwietnia 2021

Błażej Spychalski zastrzegł, że wszelkie preparaty, które pojawiają się na polskim rynku, muszą posiadać odpowiednie certyfikaty i zezwolenia dopuszczenia do obrotu.


REKLAMA

 


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku