°C

Jedna dawka szczepionki redukuje ryzyko hospitalizacji o ponad 80 proc.

Fot. PAP/EPA/Andy Rain
 

Pojedyncza dawka szczepionki przeciw Covid-19, zarówno Pfizer/BioNTech, jak i Oxford/AstraZeneca, zmniejsza ryzyko hospitalizacji o ponad 80 proc. - wynika z danych przedstawionych w poniedziałek przez brytyjski rząd.

Statystyki skuteczności, o których mówił na konferencji prasowej minister zdrowia Matt Hancock, opierają się nie na testach, ale na danych o faktycznie zaszczepionych osobach. Wyniki skuteczności są podobne do tych, które przed tygodniem opublikowały władze medyczne Szkocji.

W przypadku obu szczepionek liczba infekcji wyraźnie spada po około trzech tygodniach od przyjęcia jednej dawki. W przypadku szczepionki Pfizer/BioNTech po czterech tygodniach u osób powyżej 70. roku życia ochrona przed Covid-19 z objawami wynosi 57-61 proc., w przypadku AstraZeneca – 60-73 proc. Dodatkowo u osób powyżej 80. roku życia po czterech tygodniach od przyjęcia jednej dawki którejkolwiek z tych szczepionek ryzyko hospitalizacji spada o ponad 80 proc.

Hancock powiedział, że fakt, iż liczba przyjęć do szpitala spada szybciej niż zakażeń – zwłaszcza wśród starszych grup wiekowych, które jako pierwsze otrzymały zastrzyk – jest znakiem, że szczepionka działa. Jak zwrócił uwagę, również tempo spadku liczby zgonów wśród najstarszych grup wiekowych jest szybsze niż wśród osób poniżej 80. roku życia.


REKLAMA

 


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku