°C

Polska musi pokazywać, że pamięta o Żołnierzach Wyklętych

Fot. PAP/Radek Pietruszka
 

Polska, przede wszystkim dla przyszłych pokoleń, musi pokazywać, że pamięta o Żołnierzach Wyklętych, by te pokolenia wiedziały, jaka postawa jest postawą prawdziwego patriotyzmu, postawą wzorcową - mówił w Narodowym Dniu Pamięci o Żołnierzach Wyklętych prezydent Andrzej Duda.

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość wręczenie przez prezydenta odznaczeń państwowych Żołnierzom Niezłomnym oraz osobom pielęgnującym pamięć o powojennej historii Polski. W ceremonii uczestniczyli m.in. minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński oraz szef BBN Paweł Soloch.

Podczas uroczystości prezydent mówił, że Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych jest ważny dla wszystkich środowisk, które mają w sercach głęboką cześć dla „nieugiętych bohaterów, którzy do końca służyli Polsce, jej wolności, niepodległości, suwerenności; często oddając za to życie, zdrowie, swoją przyszłość”.

„Cieszę się, że dzisiaj Polska o nich pamięta. To także dla mnie osobiście święto niezwykle ważne z uwagi na pamięć o bohaterach, o Żołnierzach Niezłomnych, o wszystkich, którzy ich wspierali, którzy swoją postawą pokazywali, jakiej Polski dzisiaj oczekują, dzięki którym tę Polskę dzisiaj mamy. Nie mam co do tego żadnych wątpliwości”

– powiedział prezydent.

 

Odznaczenia państwowe w Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

🎥 #NaŻywo | Wręczenie przez Prezydenta RP odznaczeń państwowych Żołnierzom Niezłomnym oraz osobom pielęgnującym pamięć o powojennej historii Polski

Opublikowany przez Kancelaria Prezydenta RP Poniedziałek, 1 marca 2021

 

Zaznaczył, że autorem idei, by 1 marca był świętem pamięci Żołnierzy Wyklętych był prezydent Lech Kaczyński. Dodał, że o Żołnierzach Wyklętych trzeba mówić głośno, by oddać im honor i cześć.

Mówić, świętować, bo przez lata nie wolno było, bo przez lata nikt tym ludziom honoru nie oddał, przez lata zakopywano tę prawdę i ich samych pod tym przysłowiowym chodnikiem, po to, by zapomniano”

– mówił Duda.

Prezydent dziękował żołnierzom i osobom przyczyniającym się do zachowania pamięci o podziemiu antykomunistycznym.

„Tym, którzy o tę pamięć dbali, którzy ją pielęgnują, którzy odszukują dokumenty po to, by móc ustalić wszystkie fakty historyczne, by Polska była Polską historycznej prawdy, bo ta prawda już sama oddaje honor tym synom Polski, których uznać można za najwspanialszych, za najbardziej bohaterskich, za niezłomnych”

– powiedział.

Za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski pośmiertnie odznaczony został Romuald Warakomski, żołnierz ZWZ-AK, szef komórki legalizacyjnej wytwarzającej fałszywe dokumenty dla ukrywających się żołnierzy podziemia antykomunistycznego, po wojnie przebywał w zakonie Ojców Karmelitów Bosych, był przeorem klasztoru w Krakowie. Odznaczenie odebrał o. Piotr Jackowski, przełożony prowincjalny Zakonu Karmelitów Bosych w Krakowie.

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został Tadeusz Prus ⬇, który działał w organizacji niepodległościowej „Krajowy Ośrodek – Kraj”, skazany w 1952 roku na karę siedmiu lat więzienia, a także Zdzisław Zblewski, historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek redakcji „Zeszytów Historycznych WiN-u”.

Polska musi pokazywać, że pamięta o Żołnierzach Wyklętych Radio Zielona Góra 10 kwietnia 2021

⬆ Fot. PAP/Radek Pietruszka

Za wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski prezydent odznaczył Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski Witalisa Skorupkę ⬇, pseudonim „Orzeł”, uczestnika Wojny Obronnej 1939 roku, żołnierza ZWZ-AK, który po wojnie służył pod rozkazami Jana Ponikowskiego pseudonim „Czort”, skazanego w 1945 roku na karę śmierci.

Polska musi pokazywać, że pamięta o Żołnierzach Wyklętych Radio Zielona Góra 10 kwietnia 2021

⬆ Fot. PAP/Radek Pietruszka

Prezydent odznaczył także Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski Alinę Czerniakowską ⬇, reżyserkę filmów dokumentalnych, a także Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski podpułkownika Tomasza Ziemińskiego, inicjatora wystaw i publikacji upamiętniających „Żołnierzy Niezłomnych”.

Polska musi pokazywać, że pamięta o Żołnierzach Wyklętych Radio Zielona Góra 10 kwietnia 2021

⬆ Fot. PAP/Radek Pietruszka

Za zasługi dla Niepodległej Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości odznaczony został Jan Fidziński ⬇, członek Narodowej Organizacji Wojskowej w latach 1947-1949, aresztowany w 1949 roku i skazany na osiem lat więzienia, zwolniony w 1954 roku.

Polska musi pokazywać, że pamięta o Żołnierzach Wyklętych Radio Zielona Góra 10 kwietnia 2021

⬆ Fot. PAP/Radek Pietruszka

Odznaczona została także Marlena Piekarska-Olszówka, prezes Fundacji „Willa Jasny Dom”, która popularyzuje wiedzę na temat antykomunistycznego podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej.

Odznaczony Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości został Edward Purkiewicz ⬇, żołnierz Armii Krajowej, członek organizacji „Sokół”, skazany w 1952 roku na 15 lat więzienia;

Polska musi pokazywać, że pamięta o Żołnierzach Wyklętych Radio Zielona Góra 10 kwietnia 2021

⬆ Fot. PAP/Radek Pietruszka

Odznaczony Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości został Tadeusz Zawistowski pseudonim „Krakus”, żołnierz Armii Krajowej–Narodowej Organizacji Wojskowej, który służył w Pogotowiu Akcji Specjalnej.


REKLAMA

 


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.



Skomentuj na Facebooku



Polub naszą stronę na Facebooku