°C

Nowe etykiety energetyczne na urządzeniach AGD i RTV

Fot. etykietaenergetyczna.pl
 

Od dziś w sklepach stacjonarnych i internetowych są wprowadzane nowe etykiety na nowych urządzeniach AGD i RTV. Znikną klasy A "z plusami", zastąpi je siedmiopunktowa skala od A do G. Na nowych etykietach będzie tez więcej informacji o produkcie.

Minister klimatu Michał Kurtyka poinformował, że od 1 marca wprowadzono nowy system etykietowania dla najbardziej popularnych sprzętów.

Prezes związku pracodawców AGD – APPLiA Wojciech Konecki poinformował, że od dziś nowe oznaczenia są umieszczane na urządzeniach w sklepach:

Minister Michał Kurtyka podkreślił, że większa wiedza na temat zużycia energii elektrycznej przez urządzenia pozwala dokonywać wyborów, które skutkują niższymi opłatami za prąd i są korzystne dla środowiska.

Szef resortu klimatu ocenił, że efektywność energetyczna jest „bardzo ważnym kluczem rozwoju gospodarczego, ale też jakości życia mieszkańców”.

Minister Michał Kurtyka podkreślił, że- według badań- aż 93 procent konsumentów w Unii Europejskiej rozpoznaje etykiety energetyczne, a 79 procent bierze je pod uwagę przy zakupie sprzętu AGD. Dodał, że aż 95 procent Polaków deklaruje oszczędzanie energii w domu.

Etykiety informują o tym, ile prądu zużywa dany produkt. Konsument może też się dowiedzieć – w zależności od rodzaju sprzętu – między innymi o zużyciu wody czy skali emitowanego hałasu.

Na razie na runku nie będzie dostępnych produktów w klasie A, a w przypadku produktów, których technologia może rozwijać się szybciej, nie będzie również klasy B. Zatem jeśli klasy A i B będą puste, to najwyższą dostępna na rynku klasą będzie klasa C.

Nowe etykiety energetyczne na urządzeniach AGD i RTV Radio Zielona Góra 10 kwietnia 2021

Więcej informacji o zmianach można znaleźć na stronie Ministerstwa Klimatu, a także na etykietaenergetyczna.pl.


REKLAMA

 


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku