°C

Czechy proszą Polskę i Niemcy o pomoc w leczeniu pacjentów z COVID-19

Fot. Envato
 

Czeski rząd rozmawia z Polską i Niemcami o możliwościach pomocy w leczeniu pacjentów z COVID-19. W czwartek odnotowano w Czechach prawie 14,5 tysiąca nowych zakażeń koronawirusem.

 

Liczba hospitalizowanych wynosi ponad 7 tysięcy. Ponad półtora tysiąca osób jest w ciężkim stanie. Wolnych pozostaje 15 procent łóżek na oddziałach intensywnej opieki medycznej czeskich szpitali.

Minister zdrowia Jan Blatny powiedział, że czeski rząd stara się wynegocjować bezpłatne przyjęcie pacjentów przez szpitale za granicą. „Przygotowujemy się na to, że mimo wprowadzanych obostrzeń obłożenie szpitali będzie w przyszłym tygodniu rosnąć. Obecnie rozmawiamy o pomocy z Niemcami i Polską” – powiedział szef resortu zdrowia.

Gotowość przyjęcia pacjentów z Czech przez polskie szpitale zadeklarował przed tygodniem premier Mateusz Morawiecki. Wsparcie oferowały też władze Niemiec. Dotychczas jednak żaden z pacjentów z Czech nie trafił do szpitala za granicą.

Czeska Izba Poselska zdecyduje dziś o ewentualnym przedłużeniu stanu wyjątkowego w Czechach. Jeśli posłowie przyjmą rządowy wniosek, od poniedziałku zaostrzone zostaną restrykcje sanitarne.


REKLAMA

 


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku