°C

Johnson: Dogłębnie rozważymy kwestię paszportów szczepionkowych

Fot. PAP/EPA/Hollie Adams
 

Brytyjski premier Boris Johnson zapowiedział we wtorek dogłębne rozważenie kwestii tzw. paszportów szczepionkowych, bo - jak przyznał - jest to poważna kwestia etyczna, w obliczu której Wielka Brytania staje po raz pierwszy.

Jak powiedział, w Wielkiej Brytanii

„nigdy nie myślano w kategoriach takich, że trzeba coś pokazać, aby pójść do pubu lub teatru”.

„Istnieją głębokie i złożone kwestie, które musimy zbadać, kwestie etyczne dotyczące tego, jaka jest rola rządu w nakazywaniu wszystkim ludziom, by coś mieli lub w faktycznym zabranianiu ludziom robienia jakiejś rzeczy”

– mówił brytyjski premier.

„Nie możemy dyskryminować ludzi, którzy nie mogą przyjąć szczepionki, może tak być z powodu medycznego, lub niektórzy ludzie mogą autentycznie odmówić jej przyjęcia, choć myślę, że to błąd”

– dodał.

Zauważył jednak, że jakaś forma paszportu szczepionkowego w celu podróży zagranicznych „pojawi się na scenie międzynarodowej tak czy inaczej”, ponieważ niektóre inne kraje będą je wprowadzać.

Brytyjski rząd nie ma jasnego stanowiska w kwestii tzw. paszportów szczepionkowych – z jednej strony jego członkowie powtarzają co jakiś czas, że nie są one planowane, ale zarazem sugerują, że jakieś dowody szczepień mogą być konieczne ze względu na wymogi w innych krajach i mogłyby one przyspieszyć powrót podróży zagranicznych.

Odnosząc się do tej sprawy rzecznik brytyjskiego rządu powiedział we wtorek, że musi być zbudowany międzynarodowy konsensus w sprawie tego, jak zezwolić na większą liczbę podróży zagranicznych.

„To należy do poszczególnych krajów, aby określić własne systemy odnośnie do kwarantanny i tego, kogo chcą wpuścić, a my chcemy spróbować wypracować razem pewnego rodzaju międzynarodowe ramy”

– powiedział.

W Wielkiej Brytanii, tak jak w zdecydowanej większości krajów, szczepienia przeciw Covid-19 nie są obowiązkowe. Jak wynika z badań opinii publicznej, odsetek osób chcących się zaszczepić należy do najwyższych na świecie.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku