°C

Pięć przysiąg WOT w rocznicę powstania Armii Krajowej

Fot. Wojska Obrony Terytorialnej/Facebook
 

Pięć przysiąg żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej w kolejną rocznicę powstania Armii Krajowej. 14 lutego obchodzimy 79. rocznicę utworzenia AK. W tym szczególnym dniu dla WOT w pięciu miastach Polski nowi żołnierze tej formacji złożą przysięgę na wojskowy sztandar.

 

Rzecznik WOT pułkownik Marek Pietrzak przypomniał, że przysięgi są organizowane w szczególnym dla formacji dniu, bo Wojska Obrony Terytorialnej nawiązują do tradycji AK.

„Te dwie formacje dzieli czas, ale łączy system wartości”

– zaznaczył pułkownik Pietrzak. Oficer dodał, że w szeregi Armii Krajowej wstępowały osoby z różnych sfer społecznych, a łączyła ich wszystkich idea wyzwolenia się z okupacji, idea wolności.

Dziś – jak powiedział pułkownik Marek Pietrzak – podobne wartości patriotyczne łączą żołnierzy WOT.

„Nasi żołnierze bardzo często mówią o silnej motywacji do służby, wykazują gotowość do obrony ojczyzny.”

– podkreślił rzecznik WOT.

W niedzielę słowa wojskowej roty jako pierwsi wypowiedzą żołnierze z łódzkiej brygady OT w Zgierzu ( o godzinie 9.15 ). Na godzinę 10.00 przysięgę zaplanowano w Malborku i Rzeszowie, w południe rota będzie słyszana w Cieszynie, a o godzinie 13.00 w Zamoścu. W sumie w szeregi WOT wstąpi 203 nowych ochotników.

Jak napisano na stronie internetowej Wojsk Obrony Terytorialnej, nawiązywanie do tradycji Armii Krajowej w działalności WOT to „duma i honor”. Jak czytamy:

„Armia Krajowa i WOT, te dwie formacje dzieli czas, ale łączy system wartości. (…) Ten imperatyw jest fundamentem kultury organizacyjnej w Wojskach Obrony Terytorialnej, formacji, której trzonem podobnie jak w Armii Krajowej są żołnierze – obywatele.”

– czytamy.

 

 

REKLAMA

 


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku