°C

Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. „Pamięć to ważna część tożsamości”

Fot. Envato
 

🟥 Kiedy Polska w 1918 roku odzyskała niepodległość, nikt nie przypuszczał, że na jej terenach niemieccy naziści zbudują najstraszliwszą machinę śmierci w historii świata – KL Auschwitz-Birkenau; pamięć o ofiarach stanowi ważną część naszej tożsamości - napisał w środę premier Mateusz Morawiecki.

🟥 Z okazji 76. rocznicy wyzwolenia Auschwitz i Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu Instytut Pamięci Narodowej na portalu "Przystanek historia" prezentuje materiały poświęcone Zagładzie i wyzwoleniu KL Auschwitz.

🟥 Liczba ofiar Holokaustu jest szacowana na prawie 6 milionów, jedną trzecią tej liczby stanowiły dzieci. Liczba polskich Żydów wśród ofiar Zagłady szacowana jest według różnych źródeł na 2,6-3,3 mln osób.

Organizacja Narodów Zjednoczonych 1 listopada 2005 roku uchwaliła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. 

„Kiedy Polska w 1918 roku odzyskała po 123 latach niepodległość, nikt nie przypuszczał, że na jej terenach niemieccy naziści zbudują najstraszliwszą machinę śmierci w historii świata – KL Auschwitz-Birkenau. Pamięć o ofiarach stanowi ważną część naszej tożsamości”

– napisał szef rządu na Twitterze.

 
Z okazji 76. rocznicy wyzwolenia Auschwitz i Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu Instytut Pamięci Narodowej na portalu „Przystanek historia” prezentuje materiały poświęcone Zagładzie i wyzwoleniu KL Auschwitz.

Na portalu zamieszone zostały między innymi artykuły naukowe, filmy archiwalne, zdjęcia czy książki.

Redaktor naczelny portalu Rafał Leśkiewicz zwraca uwagę na artykuły naukowe, wśród nich tekst profesora Filipa Musiała poświęcony pamięci o ofiarach Holocaustu, obozów koncentracyjnych i zagłady. W portalu znalazło się też wiele tekstów poświęconych historii KL Auschwitz w tym między innymi śledztwu prowadzonymi przez Oddziałową Komisję Ścigania zbrodni przeciwko Polakom w Krakowie.

Rafał Leśkiewicz zachęca także do zapoznania się z filmami i zdjęciami archiwalnymi. Na zdjęciach można zobaczyć ofiary obozów koncentracyjnych i zagłady, obozowy koszmar, a także niemieckich funkcjonariuszy, odpowiedzialnych za popełniane zbrodnie.

Z treściami przygotowanymi przez Instytut Pamięci Narodowej można się zapoznać wchodząc na stronę przystanekhistoria.pl/

 

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Więźniowie i ofiary KL Auschwitz

Założony przez Niemców w połowie 1940 r. obóz Auschwitz to symbol zagłady Żydów, martyrologii Polaków, męczeństwa sowieckich jeńców wojennych i obywateli innych okupowanych przez III Rzeszę państw Europy. Do wyzwolenia przez Armię Czerwoną 27 stycznia 1945 r. zamordowano w nim 1,1 mln kobiet, mężczyzn i dzieci. 90% wszystkich ofiar stanowili Żydzi.

Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. "Pamięć to ważna część tożsamości" Radio Zielona Góra 5 marca 2021

Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. "Pamięć to ważna część tożsamości" Radio Zielona Góra 5 marca 2021

Zagłada Żydów w czasie II wojny światowej

Holokaust to zaplanowany, instytucjonalnie zorganizowany i systematycznie przeprowadzony przez nazistowskich Niemców i ich pomocników mord na prawie 6 milionach europejskich Żydów w latach II wojny światowej. Holokaust był w historii ludzkości najbardziej zbrodniczym okresem, określany mianem ludobójstwa.

Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. "Pamięć to ważna część tożsamości" Radio Zielona Góra 5 marca 2021


REKLAMA

 


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku