°C

Nie żyje „Papcio Chmiel”, Henryk Jerzy Chmielewski

Henryk Jerzy Chmielewski, fot. Kancelaria Prezydenta
 

Nie żyje Henryk Jerzy Chmielewski, uczestnik Powstania Warszawskiego, żołnierz AK oraz autor najpopularniejszej w Polsce serii komiksowej "Tytus, Romek i A'Tomek". "Papcio Chmiel" w czerwcu tego roku skończyłby 98 lat.

Informację o śmierci "Papcia Chmiela" podał "Tygodnik Solidarność, powołując się na Piotra Kasińskiego, organizatora Festiwalu Komiksu w Łodzi.

Na przygodach Tytusa, Romka i A’Tomka oraz na innych jego komiksach wychowały się pokolenia Polaków. Seria komiksowa rozeszła się w łącznym nakładzie ok. 11 milionów egzemplarzy.

W czasie Powstania Warszawskiego Henryk Chmielewski pseud. „Jupiter” był żołnierzem 7. pułku piechoty „Garłuch”. Opiekował się koszarową gazetką. W czasie powstania dostał się do niemieckiej niewoli.

Został odznaczony Warszawskim Krzyżem Powstańczym. W 2009 roku, w 65. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, Prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył rysownika Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski a w 2019 roku otrzymał on z rąk prezydenta RP Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

15 czerwca 2018 roku Henryk Chmielewski był gościem w Pałacu Prezydenckim. Podczas jego wizyty powstał rysunek z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przedstawiający portrety bohaterów komiksu z napisem „Wiwat Polska Niepodległa 1918-2018”.

Z okazji 95. urodzin prezydent Andrzej Duda przesłał Chmielewskiemu życzenia, w których czytamy:

„(…) Pragnę wyrazić słowa najgłębszego podziwu zarówno dla Pańskiej patriotycznej, pełnej poświęcenia postawy jako żołnierza Armii Krajowej, uczestnika Powstania Warszawskiego, jak i wobec Pana niezwykłego talentu artystycznego, a zwłaszcza wobec niezapomnianych komiksów, które uczą i bawią kolejne pokolenia Polaków.”

– pisał w 2018 roku prezydent.

Henryk Jerzy Chmielewski – sylwetka

Henryk Jerzy Chmielewski urodził się i dorastał w Warszawie.

Był członkiem 70 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej. W marcu 1943 złożył przysięgę i został żołnierzem Armii Krajowej. Otrzymał pseudonim „Jupiter”.

W czasie Powstania Warszawskiego był żołnierzem 7 pułku piechoty AK „Garłuch”.

Karierę graficzną rozpoczął w wojsku. Po przejściu do cywila pracował jako rysownik, początkowo w „Świecie Przygód”, następnie w „Świecie Młodych”. Studiował na Akademii Sztuk Plastycznych w Warszawie na Wydziale Grafiki.

Jest autorem kontynuacji serii komiksowej „Sierżant King z królewskiej konnicy” oraz komiksów własnego pomysłu „Półrocze bumelanta” i „Witek sprytek”.

Największą popularność przyniosła mu ukazująca się od 1957 roku seria komiksów „Tytus, Romek i A’Tomek”, która rozeszła się w łącznym nakładzie 11 milionów egzemplarzy. Przez wiele lat pracował w czasopiśmie „Świat Młodych”, w którym publikował kolejne odcinki. Na motywach z tej serii powstał pełnometrażowy film animowany „Tytus, Romek i A’Tomek wśród złodziei marzeń”, gra komputerowa, a także gry planszowe i seria znaczków Poczty Polskiej.

Do maja 2010 ukazało się 31 części serii komiksów „Tytus, Romek i A’Tomek” oraz książki „W odwiedziny do rodziny”. Papcio Chmiel napisał też autobiografię „Urodziłem się w Barbakanie” oraz książkę „Tytus zlustrowany”.

Za swoją twórczość Henryk Jerzy Chmielewski otrzymał wiele wyróżnień. Został uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest też kawalerem Orderu Uśmiechu. W 2007 r. został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku