°C

Sędzia Leszek Mazur zrezygnował z funkcji szefa KRS

Fot. Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=64799143
 

Jak przekazał rzecznik Sądu Najwyższego sędzia Adam Stępkowski, sędzia Leszek Mazur dzisiaj poinformował Pierwszą Prezes o złożeniu rezygnacji z pełnienia funkcji Przewodniczącego KRS.

29 stycznia odbędzie się posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa w związku ze zwolnieniem stanowiska jej Przewodniczącego. Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska zwoła je jutro, po dokonaniu czynności formalnych.

KRS odwołała tydzień temu w głosowaniu przewodniczącego Rady sędziego Leszka Mazura i rzecznika prasowego sędziego Macieja Miterę. Ten drugi stracił też funkcję członka prezydium.

I prezes SN – jak informowała – zwróciła się wtedy o opinię prawną w związku z sytuacją w KRS, aby działać na podstawie obiektywnej wykładni przepisów. W poniedziałek przekazano, że według tej opinii czynności zmierzające do odwołania przewodniczącego i członka prezydium KRS były niezgodne z prawem.

Zgodnie z przepisami ustawy o KRS, „pierwsze posiedzenie Rady po zwolnieniu stanowiska przewodniczącego zwołuje I prezes SN na dzień przypadający nie później niż w terminie 30 dni od dnia zwolnienia stanowiska przewodniczącego”. „I prezes SN przewodniczy obradom do czasu wyboru nowego przewodniczącego” – głosi ustawa.


REKLAMA

 


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku