°C

Zwolennicy Nawalnego planują na sobotę ogólnokrajowy protest

Fot. PAP/EPA/Yuri Kochetkov
 

Zwolennicy Aleksieja Nawalnego planują na sobotę zorganizowanie ogólnokrajowego protestu. Chcą, aby w każdym mieście odbyły się pikiety pod hasłem „uwolnić Nawalnego”.

Lider opozycji przebywa w areszcie. Został zatrzymany, gdy wrócił do Rosji z leczenia po zamachu na jego życie. Prokuratura Generalna ostrzegła, że demonstracje opozycji zostaną uznane za nielegalne i zagroziła zablokowaniem stron internetowych, które rozpowszechniają wezwania do wyjścia na ulice.

Jednocześnie regulator medialny – Rosyjska Agencja Nadzoru Telekomunikacyjnego zaapelowała, żeby do udziału w proteście nie zachęcać nieletnich. Organizację ogólnokrajowego protestu wsparli także znani intelektualiści, artyści i niezależni dziennikarze. Część z nich opublikowała w internecie filmy, w których tłumaczą, dlaczego wspierają Aleksieja Nawalnego:

Tłumaczenie:

„Nazywam się Iwan Aleksiejew i jestem muzykiem. Urodziłem się w prowincjonalnym miasteczku, znam cenę sukcesu i mam wiele do stracenia. Często słyszę – pomyśl o swoich dzieciach! Ja właśnie o nich myślę i nie chcę, żeby mieszkały w kraju, w którym za poglądy człowiek może zostać zabity, a jeśli nie uda się zabić, to go posadzą do więzienia”.

Tego typu wezwania do udziału w akcji protestacyjnej nie spodobały się rosyjskiej Prokuraturze Generalnej, która zagroziła blokadą stron internetowych za ich publikowanie oraz zapowiedziała pociągnięcie do odpowiedzialności tych, którzy wzywają do udziału w nielegalnym proteście.


REKLAMA

 


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku