°C

Wyższa emerytura dla rocznika 1953

Fot. Paweł Ptaszyński
 

Dobra wiadomość dla urodzonych w 1953 roku. Osoby z tego rocznika według nowych korzystniejszych rozwiązań będą mieć ponownie ustaloną wysokość emerytury powszechnej bez pomniejszania jej podstawy o pobrane emerytury wcześniejsze.

Jeżeli ubezpieczony miał prawo do emerytury powszechnej, a podstawa jej obliczenia została pomniejszona o kwoty pobranych wcześniej emerytur to wysokość świadczenia będzie przeliczona ponownie, ale już bez tego pomniejszenia. Warunkiem jest to by prawo do emerytury wcześniejszej zostało ustalone na wniosek złożony przed pierwszym stycznia 2013 roku – tłumaczy Agata Muchowska rzeczniczka zielonogórskiego ZUS – u.

W całym kraju osób, które mogą skorzystać ze zmiany przepisów jest ponad 80 tysięcy.
Nowelizacja nie dotyczy emerytur pomostowych i nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych.


REKLAMA

 


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku