°C

Morawiecki apeluje do KE o interwencję ws. szczepionek

Premier Mateusz Morawiecki. Fot. PAP.
 

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do Komisji Europejskiej o interwencję w sprawie czasowo zmniejszonych dostaw szczepionek Pfizer i BioNTech przeciw koronawirusowi.

Szef polskiego rządu chce szczegółowych informacji na ten temat. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka widziała list, który premier wysłał do przewodniczących Komisji i Rady Europejskiej. Kopie otrzymały także unijne stolice. Ta sprawa ma być jednym z tematów jutrzejszego wideoszczytu z udziałem unijnych przywódców.

Szef polskiego rządu oczekuje, że Komisja zwróci się do koncernu o informacje dotyczące planowanych działań i konsekwencji jeśli chodzi o dostępność szczepionek i ich dostaw do unijnych krajów.

„Chodzi o to, by zapewnić przejrzystość i przewidywalność procesu szczepień”

– podkreślił Mateusz Morawiecki.

Premier napisał, że czasowe zmniejszenie dostaw przez niemiecko-amerykański koncern wymusiło wprowadzenie zmian w polskim programie szczepień. Dodał, że w pierwszym kwartale Polska oczekuje dostaw 6 milionów dawek preparatów zarówno Pfizer i BioNTech jak i Moderny.

Szef polskiego rządu odniósł się też do informacji prasowych o rzekomych, dwustronnych umowach, poza unijnym mechanizmem, niektórych krajów z firmami farmaceutycznymi w sprawie dostaw szczepionek. Premier napisał, że rodzi to uzasadnione pytania o zasadę lojalnej współpracy i europejskiej solidarności.

Podkreślił, że unijne kraje powinny kontynuować wysiłki, by zagwarantować, że szczepionki będą dostępne dla wszystkich Europejczyków w sposób skoordynowany, sprawiedliwy i skuteczny.

Dodał, że muszą być przestrzegane zasady gwarantujące unijnym państwom równy dostęp do preparatów przeciwko COVID-19.

„Szczepionki powinny być wysyłane do krajów członkowskich w tym samym czasie i na tych samych warunkach”

– czytamy w liście premiera do szefów unijnych instytucji.

Premier napisał też, że popiera utworzenie świadectw szczepień, które byłyby uznawane w całej Unii, bo to zapewni swobodne przepływy towarów i osób. Podkreślił, że jest to kluczowe, aby utrzymać niezakłócony łańcuch dostaw we Wspólnocie i sprawne funkcjonowanie jednolitego rynku.

Premier napisał również, że pomysł wspierania szczepionkami państw spoza Unii takich jak Bałkany Zachodnie powinien także objąć kraje Partnerstwa Wschodniego.


REKLAMA

 


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku