°C

Smog nad Polską. Powietrze w Trójmieście gorsze niż w Krakowie

Fot. Unsplash/Juniper Photon
 

Gęsty smog rano spowijał większość Polski. W dużych miastach normy szkodliwych pyłów zawieszonych zostały przekroczone kilkukrotnie. Zła lub bardzo zła jakość powietrza - jak wynika z danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska - utrzymuje się w Gdańsku, Gdyni, Warszawie, Bydgoszczy, Toruniu, Kielcach, Lublinie czy Radomiu.

„Wszystko przez spalanie w przestarzałych kotłach złej jakości paliwa”- mówi Anna Dworakowska z Polskiego Alarmu Smogowego. Przypomina, że na terenie kraju wciąż dymi około 3 miliony przestarzałych kotłów na węgiel i drewno. Dodaje, że dopiero ich zastąpienie nowoczesnymi źródłami ciepła wpłynie pozytywnie na zdrowie Polaków.

„Według danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, w Krakowie, gdzie od ponad roku obowiązuje zakaz palenia węglem i drewnem, powietrze jest dużo lepsze niż na obszarze Gdańska czy Gdyni”- dodaje Anna Dworakowska. Na wybrzeżu odnotowano 5-krotne przekroczenie norm dla pyłu zawieszonego.

Władze miast, gdzie doszło do przekroczenia norm apelują o pozostanie w domach, a jeśli to możliwe, zaprzestanie palenia w kominkach, informowanie Straży Miejskiej o podejrzeniu spalania odpadów oraz ograniczenie korzystania z transportu.

Zaleca się także unikanie wietrzenia pomieszczeń oraz zrezygnowanie z aktywności fizycznej na zewnątrz. O zachowanie ostrożności szczególnie prosi się kobiety w ciąży, rodziny z małymi dziećmi, osoby starsze i chore.

Według raportu Europejskiej Agencji Środowiska, z powodu zanieczyszczenia powietrza przedwcześnie w Polsce zmarło ponad 40 tys. osób. Dane dotyczą roku 2018.


REKLAMA

 


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku