°C

W Parlamencie Europejskim krytyka Rosji w sprawie Nawalnego

Fot. PAP/EPA/Olivier Hoslet
 

Europosłowie wszystkich frakcji w PE skrytykowali Rosję za zatrzymanie opozycjonisty Aleksieja Nawalanego. Pojawiały się też apele o nałożenie sankcji na ten kraj.

David McAllister z Europejskiej Parii Ludowej w ostrych słowach potępił niedzielne aresztowanie Nawalnego. „Jest to niezgodne z międzynarodowym prawem. Wzywam władze Rosji do jego natychmiastowego uwolnienia. (…) Próba otrucia oraz aresztowanie Nawalnego, to następny argument, aby dokonać przeglądu stosunków z Rosja” – wskazał. Dodał, że powinny być nałożone unijne sankcje na odpowiedzialnych za zatrzymanie aktywisty.

Zdaniem Marco Zanniego z Tożsamości i Demokracji, to, co przeżył w ostatnich miesiącach Nawalny, jest absolutnie nie do zaakceptowania. „Nie możemy zaakceptować, aby nasz partner, z którym prowadzimy handel, stosował w stosunku do oponenta politycznego tego typu broń. Prawa człowieka powinny być zawsze w centrum zainteresowania Unii Europejskiej. Wzywam, by wspólnota międzynarodowa potępiła to, do czego doszło i by władze rosyjskie wyjaśniły sprawę Nawalnego” – oświadczył.

W imieniu grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów głos zabrał Witold Waszczykowski (PiS). „Mamy zbrodnię, pytamy się jak Dostojewski, czy mamy również karę. Rosja kontynuuje opresyjną politykę, zarówno wewnętrzną jak i zagraniczną” – powiedział dodając, ze w tej sprawie potrzebne jest międzynarodowe śledztwo.

Podkreślił, że UE powinna zostać uruchomić procedura w ramach reżimu sankcyjnego za łamanie prawa człowieka. „Pytanie, czy nie powinniśmy domagać się większych sankcji, np. wyrzucenia z rozliczeń finansowych SWIFT, zamrożenia aktywów bankowych, wykluczenia rosyjskich towarów z naszych rynków” – powiedział dodając, że koszty działań Kremla powinna ponosić rosyjska klasa średnia, oligarchowie, sportowcy, artyści i naukowcy.

„Społeczeństwo rosyjskie a przynajmniej jego część, która popiera Putina, musi znać koszty tej polityki imperialnej i musi zacząć ponosić cenę tej polityki imperialnej” – podsumował Waszczykowski.


REKLAMA

 


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku