°C

Szczepionkę Moderny od środy otrzymają osoby z grupy zero

Fot. PAP/EPA/Stephanie Lecocq
 

Szczepionkę Moderny od środy w szpitalach węzłowych otrzymają osoby z grupy zero, czyli m.in. personel medyczny i niemedyczny szpitali – poinformował prezes Agencji Rezew Materiałowych Michał Kuczmierowski.

„Szczepionka firmy Moderna będzie dystrybuowana jutro i pojutrze dla szczepień grupy zero. Tym razem przekażemy pełne 29 tys., a szczepionki na drugą dawkę zabezpieczymy z przyszłotygodniowej dostawy” – poinformował Kuczmierowski.

W UE do użytku zatwierdzone są dwie szczepionki. 21 grudnia 2020 r. Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła preparat firm Pfizer i BioNTech o nazwie Comirnaty, a 6 stycznia 2021 r. – preparat Moderny. Obie podaje się w dwóch dawkach. W wypadku Comirnaty odstęp między nimi powinien wynosić co najmniej 21 dni, przy preparacie Moderny – 28 dni. Pierwszą substancją można szczepić osoby powyżej 16 lat, drugą – powyżej 18 lat.

29 tys. dawek szczepionki Moderny do Polski trafiło 12 stycznia. Kolejna ich pula ma trafić do naszego kraju w przyszłym tygodniu.


REKLAMA

 


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku