°C

M.Ast: Wkrótce wybór RPO

Poseł PiS Marek Ast rozmawia z dziennikarzami w Sejmie, 25 bm. Fot. PAP/Tomasz Gzell

Przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka Marek Ast z PiS powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że najprawdopodobniej na posiedzeniu w przyszłym tygodniu Sejm wybierze Rzecznika Praw Obywatelskich. Kandydatami na RPO są: zgłoszony przez PiS wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk, rekomendowana przez KO i Lewicę Zuzanna Rudzińska-Bluszcz oraz popierany przez PSL i Konfederację Robert Gwiazdowski.

W najbliższy wtorek (19 stycznia) kandydatów na RPO zaopiniuje sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka. Zdaniem jej przewodniczącego Marka Asta z PiS największe szanse na pozytywną rekomendację ma Piotr Wawrzyk. Podkreśla, że za tym kandydatem przemawia jego doświadczenie. Marek Ast zauważa, że domenami Piotra Wawrzyka są nie tylko nauki polityczne, ale również prawo. Dodaje, że doświadczenie wraz z przymiotami osobistymi powodują, że kandydat PiS będzie dobrym Rzecznikiem Praw Obywatelskich.

Rzecznika Praw Obywatelskich wybiera Sejm za zgodą Senatu. Na początku września wygasła 5-letnia kadencja RPO Adama Bodnara. Zgodnie z ustawą o Rzeczniku Praw Obywatelskich będzie on pełnił urząd do czasu wyboru następcy.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku