°C

Rząd przedstawił kalendarz szczepień na najbliższe dni

Fot. PAP/Paweł Supernak
 

Na konferencji prasowej minister Michał Dworczyk, który jest szefem KPRM i jednocześnie pełnomocnikiem rządu do spraw Narodowego Programu Szczepień Ochronnych, poinformował, że 15, 22 i 25 stycznia rozpoczną się kolejne etapy szczepień, a program "wchodzi w kluczową fazę".

Najbliższy piątek – 15 stycznia – będzie dniem otwarcia rejestracji na szczepienie dla osób powyżej 80 roku życia i zarazem dniem uruchomienia formularza zgłoszenia chęci zaszczepienia się dla osób z grupy wiekowej 18-70 lat.

Natomiast 22 stycznia nastąpi otwarcie rejestracji na szczepienie dla osób powyżej 70 roku życia. Szczepienie 70-latków i osób starszych ma się rozpocząć się 25 stycznia.

Minister podkreślił, że wraz z rozpoczęciem szczepień osób w wieku 70+, dziesięciokrotnie zwiększy się liczba punktów szczepień na COVID-19. Przypomniał, że szczepienie tzw. grupy „zero”, czyli pracowników podmiotów prowadzących działalność leczniczą, prowadzi ponad 500 szpitali węzłowych. Natomiast szczepienia osób w wieku 70 lat i starszych będą prowadzić 5994 punkty. Podkreślił w związku z tym, że 25 stycznia „dokona się skok”.

Minister dodał, że do końca marca nie uda się zaszczepić wszystkich seniorów, bo szczepionek wystarczy dla 2 milionów 300 tysięcy osób starszych z grupy liczącej około 4,6 miliona osób. Szef kancelarii premiera doprecyzował, że w grupie tej jest około 1,75 miliona 80-latków i osób starszych oraz 2,8 miliona osób w wieku 70 – 79 lat.

Pełnomocnik rządu ds szczepień zapewnił, że nauczyciele będą szczepieni przeciw COVID-19 jako bardzo ważna grupa zawodowa, gdy tylko do Polski dotrze więcej dawek szczepionek. Przypominał, że nauczyciele znajdują się w „grupie pierwszej”. Stwierdził, że „w tej chwili nie można w sposób odpowiedzialny zadeklarować, czy szczepienie nauczycieli nastąpi na początku drugiego kwartału, czy może trochę wcześniej”.

15 stycznia to nie tylko data rozpoczęcia rejestracji na szczepienia dla osób w wieku 80 lat i starszych, ale także dzień uruchomienia formularza, poprzez który wolę zaszczepienia się będą mogły zgłosić osoby w wieku 18-70 lat. Minister tłumaczył, że aby to zrobić, należy wejść na stronę gov.pl/szczepimysie i tam kliknąć w zgłoszenie, wypełnić formularz i potwierdzić swoje zgłoszenie. Następnie, gdy rozpocznie się właściwy etap szczepień osoba zgłoszona otrzyma email z informacją o wystawionym skierowaniu „i wtedy będzie mogła w pierwszej kolejności zarejestrować się na konkretny termin szczepienia”.

Szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczęły się w Polsce 27 grudnia. W pierwszej kolejności szczepieni są pracownicy medyczni i niemedyczni służby zdrowia. Zapisy na szczepienie „grupy zero” kończą się w czwartek, a w piątek rozpoczną się zapisy osób z „grupy pierwszej”. W grupie jako pierwsi, w dniach 18 – 22 stycznia zostaną zaszczepieni mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej i pacjenci Zakładów Leczniczo-Opiekuńczych. Po nich szczepionkę otrzymają seniorzy, służby, które wspomagają walkę z COVID-19 – m.in. policja i wojsko oraz nauczyciele.


REKLAMA

 


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku