°C

MOPS podsumował realizację Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy

MOPS
 

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej podsumował dotychczasową realizację Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy na lata 2017 – 2020.
Na razie znane są dane za okres od 2017 do 2019 roku.

W ramach Programu MOPS współpracuje m.in. z organizacjami pozarządowymi, policją, prokuraturą, sądem, mediami, placówkami oświaty i ochrony zdrowia.
Program obejmuje cztery rodzaje działań. Jeden z nich to bezpośrednia pomoc osobom dotkniętym przemocą w rodzinie. Na terenie Zielonej Góry jest 1570 takich osób, z czego 72 % stanowią kobiety, wyjaśnia Katarzyna Zagórska pracownik działu opieki nad rodziną MOPS i przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego. Bardzo ważną instytucją jest Ośrodek Interwencji Kryzysowej przy Terenowym Komitecie Ochrony Praw Dziecka dla kobiet ofiar przemocy, z którego skorzystały 233 osoby:

Miasto posiada również inne schronienia, takie jak noclegownia, schronisko Fundacji Rozwoju Osobistego Rondo, miejsca noclegowe Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej , schronisko dla mężczyzn Caritas. Ale to nie wszystko, dodaje Katarzyna Zagórska:

W latach 2017 – 2019 z poradnictwa medycznego, psychologicznego, socjalnego, rodzinnego, prawnego lub zawodowego skorzystało 12,5 tysiąca osób.
Pozostałe 3 działania w ramach Programu dotyczą pomocy osobom stosującym przemoc w rodzinie, profilaktyki i edukacji społecznej i działań na rzecz przedstawicieli instytucji. Chodzi o doskonalenie zawodowe kadr poprzez szkolenia, konferencje czy warsztaty . Niestety pandemia znacznie ograniczyła działania w minionym 2020 roku. Dane za rok 2020 będą znane w maju.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku