°C

Uczczono 39. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

fot. Daniel Sawicki
 

Przedstawiciele władz państwowych, poczty sztandarowe organizacji społecznych, członkowie Solidarności i zwykli zielonogórzanie uczestniczyli w porannych uroczystościach upamiętniających 39. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego.

Po mszy św. w parafii Najświętszego Zbawiciela złożono kwiaty pod pomnikiem robotników. W uroczystościach uczestniczył Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak, który podkreślił, że Polacy nigdy nie zapomną dnia wprowadzenia stanu wojennego:

Bogusław Motowidełko, Przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ Solidarność w Zielonej Górze zauważa, że nie wszyscy Polacy wyciągają wnioski z tragicznej historii z lat 80.:

Stan wojenny wprowadzono na mocy uchwały Rady Państwa z dnia 12 grudnia 1981 roku, na wniosek Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego – tymczasowego, niekonstytucyjnego organu władzy, a faktycznie nadrzędnego wobec konstytucyjnych władz państwowych. Został on poparty przez Sejm PRL uchwałą z dnia 25 stycznia 1982 roku. Został zniesiony 22 lipca 1983 roku. W trakcie jego trwania internowano łącznie 10 131 działaczy związanych z „Solidarnością”, a życie straciło około 40 osób.


REKLAMA

 


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku