°C

Nie żyje major Władysław Starczewski

major Władysław Starczewski
 

Major Władysław Starczewski przez wiele lat pełnił ważne funkcje w środowisku kombatanckim. Był przewodniczącym Lubuskiej Rady Kombatantów. Dyżurował w swojej siedzibie przy ul. Kazimierza Wielkiego,

Major Starczewski był  wiceprezesem Zarządu Głównego Żołnierzy Armii Krajowej i współzałożycielem  Związku Żołnierzy Armii Krajowej Oddziału w Zielonej Górze

W latach 1944-1945 wykonywał zdania łącznika w Okręgu Stanisławowskim Armii Krajowej, walczył z bandami UPA w powiecie Kołomyja, województwo Stanisławów.  6 osób z najbliższej rodziny zostało zamordowanych przez nacjonalistów ukraińskich. W maju 1945 roku aresztowany wspólnie ze starszym bratem przez NKWD – po miesiącu zwolniony, a brat  został wywieziony na Sybir.

Władysław Starczewski, był jednym z inicjatorów powstania w Zielonej Górze pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego.

Wielokrotnie odznaczany i wyróżniany, m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Pro Patria,  Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości i Medalem za Rozwój Województwa Lubuskiego .

Pożegnanie śp. majora odbyło się w czwartek na nowym cmentarzu przy ul. Wrocławskiej w Zielonej Górze. Władysław Starczewski spocznie na cmentarzu w Pruszkowie.

 

 

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku