°C

Sobota po 9: praworządność, a unijny budżet

Fot. PAP/Rafał Guz
 

Czy Polska powinna zgodzić się na zastosowanie  mechanizmu  praworządności  przy uchwalaniu budżetu Unii na lata 2021-2027 ? Czy tez  zawetować projekt ?

W poniedziałek podczas spotkania unijnych ambasadorów Polska i Węgry nie zgodziły się na przyjęcie budżetu Unii na lata 2021-2027 i funduszu odbudowy po pandemii z powodu dołączonego do niego mechanizmu uzależniającego wypłatę pieniędzy od kwestii praworządnościowych.

Sławomir Kotylak radny KO w audycji Sobota po 9  przekonuje, że  jeśli nie dojdzie do kompromisu podczas negocjacji i zawetujemy budżet, poszczególne kraje unijne  skorzystają z możliwości zawierania  z osobna umów międzynarodowych.  Wtedy Polska i Węgry zostaną z niczym, dodaje:

Wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk  w odpowiedzi zacytował słowa Donalda Tuska sprzed dwóch lat:

Przeciwny wprowadzeniu mechanizmu praworządności jest także Arkadiusz Dąbrowski (PSL):

Podobnego zdania jest Beata Pachnik Łodzińska (Konfederacja):

 Piotr Tykwiński z SLD  uważa, że jeśli z w Polce jest praworządność nie mamy powodów do obaw:

Nie można jednak zmieniać zasad gry w trakcie gry – tak Jacek Budziński z PiS  odpowiada Piotrowi Tykwińskiemu :

W czwartek Sejm podjął uchwałę wspierającą działania Rady Ministrów w zakresie negocjacji budżetowych w Unii Europejskiej. Przygotowali ją posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Uchwałę poparło 236 posłów, 209 było przeciwnych, 1 osoba się wstrzymała od głosu .

 

 

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku