°C

Dziś 11.11 – Narodowe Święto Niepodległości

Fot. Pixabay
 

Dziś przypada Narodowe Święto Niepodległości. Tegoroczne obchody będą miały wyjątkowy przebieg ze względu na obostrzenia związane z epidemią koronawirusa.

102 lata temu Rada Regencyjna przekazała naczelne dowództwo wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu; w 1937 r. Sejm RP ustanowił w dniu 11 listopada państwowe obchody Święta Niepodległości.

„Mając na uwadze bezpieczeństwo współobywateli w tym roku zaplanowane wydarzenia mające na celu uczczenie Święta Niepodległości odbywać się będą przy udziale minimalnej – zgodnej z ograniczeniami wynikającymi z wprowadzonych obostrzeń sanitarnych – liczby osób” – podkreślił sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski.

W Polsce obowiązuje zakaz spotkań, zebrań, imprez i zgromadzeń publicznych w większej liczbie niż pięć osób.

Na pl. Piłsudskiego w Warszawie zostanie uroczyście odśpiewany hymn państwowy oraz odbędzie się ceremonia podniesienia flagi państwowej. Następnie prezydent złoży wieniec przed znajdującym się przy placu pl. Piłsudskiego pomnikiem marszałka.

Po uroczystościach na pl. Piłsudskiego prezydent będzie miał wystąpienie telewizyjne.

Dziś na ulicach stolicy odbędzie się XI Marsz Niepodległości. Tegoroczne wydarzenie – ze względu na sytuację epidemiczną – będzie miało formułę przejazdu samochodowego. Hasło przejazdu to „Nasza cywilizacja, nasze zasady”.

Jak zapowiedzieli organizatorzy, pojazdy biorące udział w przejeździe zaczną gromadzić się w pobliżu Ronda Dmowskiego ok. godz. 13.30. Pół godziny później „rajd” ruszy w kierunku Ronda Waszyngtona. Tam jego uczestnicy planują zawrócić i pojechać w kierunku Dworca Centralnego, a następnie zawrócą na Rondzie Czterdziestolatka i pojadą ponownie w stronę Ronda Dmowskiego i będą jeździły w pętli.


Narodziny II Rzeczypospolitej

Listopad 1918 r. był dopiero początkiem budowy niepodległej Polski i początkiem walki o jej granice. W grudniu 1918 r. wybuchło Powstanie Wielkopolskie. W latach 1919-1921 ważyła się sprawa przynależności państwowej Górnego Śląska. Granica zachodnia RP została ostatecznie zatwierdzona w 1922 r., natomiast granica wschodnia – w 1923 r.

Dziś 11.11 - Narodowe Święto Niepodległości Radio Zielona Góra 10 kwietnia 2021


REKLAMA

 


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku