°C

Sytuacja na Białorusi tematem rozmów premiera z Cichanouską

Fot. PAP/Radek Pietruszka
 

Aktualna sytuacja i rozwój wydarzeń na Białorusi były głównymi tematami rozmów premiera Mateusza Morawieckiego ze Swiatłaną Cichanouską - poinformował we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Było to kolejne spotkanie szefa polskiego rządu z liderką białoruskiej opozycji.

Cichanouska przebywa z wizytą w Warszawie, gdzie spotkała się także z szefem gabinetu prezydenta Krzysztofem Szczerskim, prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim oraz wzięła udział w spotkaniu w Domu Białoruskim. Po południu zaplanowany jest jeszcze wykład Cichanouskiej na Uniwersytecie Warszawskim.

Rzecznik rządu w komunikacie podkreślił, że na spotkaniu z premierem poruszono także kwestie polskiego wsparcia dla społeczeństwa białoruskiego na drodze do demokratycznych przemian.

„Podczas spotkania premier zapewnił o wsparciu Polski w dążeniach Białorusi do wolności i demokracji. Podziękował też Swiatłanie Cichanouskiej za jej działalność i dążenie do demokratycznych przemian” – dodał Müller.

Rzecznik rządu przypomniał, że od czasu sfałszowanych wyborów prezydenckich, które odbyły się 9 sierpnia 2020 r., represje dotknęły ok. 15 tys. osób, a najliczniejsze protesty gromadziły ponad 100 tys. osób.

Na Białorusi od ponad dwóch miesięcy trwają protesty po wyborach prezydenckich z 9 sierpnia, w których według oficjalnych wyników prezydent Alaksandr Łukaszenka zdobył ponad 80 proc. głosów. Uczestnicy protestów nie uznają tych wyników i domagają się powtórnych wyborów. Służby bezpieczeństwa regularnie używają siły wobec manifestantów, a za udział w protestach zatrzymano kilkanaście tysięcy osób.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku