°C

Prezydent: Trójmorze może pomóc w przezwyciężaniu kryzysu

Fot. PAP/Igor Smirnow
 

Region Trójmorza może odegrać znaczną rolę w przezwyciężaniu kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa – ocenił prezydent Andrzej Duda. Dodał, że znaczenie polityczne i gospodarcze tej inicjatywy w Unii Europejskiej wciąż rośnie.

Andrzej Duda, który wziął udział w szczycie Trójmorza w poniedziałek w Tallinnie, zwrócił uwagę na zmiany polityczne i gospodarcze, jakie zaszły od początku tej inicjatywy w roku 2015. „Od czasu brexitu wpływ regionu na sprawy gospodarczy Unii Europejskiej znacząco się zwiększył. Obecnie kraje Trójmorza to 29 procent terytorium Unii, 25 procent populacji; region generuje 19 procent całkowitego PKB” – wyliczał prezydent Polski.

Zapewnił, że „inicjatywa Trójmorza pozostanie aktywa i będzie odgrywała wiodącą rolę, jeżeli chodzi o region, ale także oś północ-południe Europy”.

„Wszystkich nas dotknęła pandemia. Region Trójmorza z wykwalifikowaną siłą roboczą, ale też polepszoną infrastrukturą może odgrywać bardzo ważną rolę w tworzeniu nowych łańcuchów dostaw i w przezwyciężaniu kryzysu” – powiedział. Dodał, że drogą do rozwoju gospodarczego jest ściślejsze powiązanie krajów inicjatywy, czemu sprzyja MFW, nazwany przez prezydenta „ważnym sojusznikiem tej inicjatywy”.

Podkreślił, że – obok funduszy narodowych – duże znaczenie mają prywatni inwestorzy. „Dlatego stworzyliśmy narzędzia komercyjne. Forum biznesowe Trójmorza to platforma dla przedstawicieli biznesu” – dodał.

Przypomniał utworzenie giełdowego indeksu Europy Środkowowschodniej CEEplus, który zrzesza rynki kapitałowe regionu, oraz rady biznesowej Trójmorza, która „promuje interesy naszego region w skali globalnej”.

Za jedno z największych osiągnięć Andrzej Duda uznał założenie w 2019 r. Funduszu Inwestycyjnego Inicjatywy Trójmorza. „Decyzja Estonii Łotwy, Węgier, Bułgarii, Litwy, Słowenii Chorwacji i Stanów Zjednoczonych, aby dołączyć do tego funduszu, to najlepsze potwierdzenie słuszności tej idei” – podkreślił.

Z powodu sytuacji pandemicznej spotkanie przedstawicieli państw Trójmorza (Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Chorwacji, Czech, Słowacji, Węgier, Austrii, Bułgarii, Rumunii i Słowenii) ma w większości charakter zdalny. Do stolicy Estonii poza polskim prezydentem przyjechał prezydent Bułgarii Rumen Radew. Prezydenci i przedstawiciele pozostałych krajów Inicjatywy Trójmorza uczestniczą w spotkaniu przez internet.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku