°C

Alert RCB informuje o objęciu strefą epidemiczną

screen: P. Kuśnierz
 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozsyła w piątek wiadomości SMS z informacją o planowanym objęciu danego powiatu żółtą lub czerwoną strefą epidemiczną. Uwaga! Zasłoń usta i nos - przypominają Alerty RCB.

W czerwonej strefie, czyli obszarze z największymi restrykcjami, od soboty znajdą się 152 powiaty z 16 województw, w tym 11 miast wojewódzkich: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Rzeszów i Warszawa. Reszta kraju będzie w strefie żółtej.

Mieszkańcy w piątek otrzymują w związku z tym Alerty RCB, w których oprócz apelu o przestrzeganie obowiązku zasłaniania ust i nosa Centrum zamieściło też link odsyłający bezpośrednio do rządowej strony internetowej z informacjami o obowiązujących obostrzeniach.

Przykładowo, dla stolicy treść takiej wiadomości brzmi: „Uwaga! Zasłoń usta i nos. Miasto Warszawa w czerwonej strefie epidemicznej. Od 17.10 nowe zasady: https://www.gov.pl/zasadybezpieczenstwa„.

Alerty RCB – czyli system SMS-owego powiadamiania ludności o zagrożeniach – zgodnie z zapowiedzią ministra zdrowia Adama Niedzielskiego są wykorzystywane w celu informowania mieszkańców o wprowadzaniu konkretnych stref od tygodnia. Alerty z informacją o obostrzeniach trafiają też do użytkowników telefonów komórkowych, którzy przekraczają granicę Polski.

W piątek resort zdrowia poinformował, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-COV-2 u kolejnych 7705 osób. Zmarło też 132 chorych, czyli najwięcej od początku epidemii. 12 spośród zmarłych chorowało tylko na wywoływaną koronawirusem COVID-19. 120 osób miało choroby współistniejące.

Łącznie od początku epidemii potwierdzono obecność koronawirusa u 157 608 osób. Zmarło 3440 chorych. Wyzdrowiało 87 773 chorych, ostatniej doby – 2185. Dotąd najwyższy dzienny bilans zakażeń zanotowano w czwartek, 15 października, gdy poinformowano o wykryciu 8099 nowych przypadków.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku