°C

Trzaskowski: W ciągu ostatnich 14 dni ponad tysiąc zakażeń koronawirusem

Fot. PAP/Piotr Nowak
 

W ciągu ostatnich 14 dni w stolicy stwierdzono ponad tysiąc przypadków zakażenia koronawirusem; od 1 września w szkołach u 87 osób stwierdzono zakażenie COVID-19, a zawieszono zajęcia w 12 szkołach - poinformował w poniedziałek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

W poniedziałek odbył się sztab kryzysowy ws. sytuacji epidemicznej i działań m.st. Warszawy w związku z pandemią koronawirusa. Po jego zakończeniu na konferencji prasowej prezydent miasta Rafał Trzaskowski przekazał, że – zgodnie z jego zarządzeniem – podobne sztaby będą odbywały się cyklicznie, dwa lub trzy razy w tygodniu.

Prezydent stolicy poinformował, że podczas poniedziałkowego sztabu przeanalizowano liczbę zakażeń COVID-19, jaka w chwili obecnej występuje w Warszawie. „W ciągu ostatnich czternastu dni, licząc do niedzieli, stwierdzono 1056 zakażeń koronawirusem w Warszawie” – mówił Trzaskowski. Podkreślił jednocześnie, że odebrał dziś także raporty z podlegających mu placówek edukacyjnych oraz podlegających miastu szpitali.

„Kontynuujemy dezynfekcję przestrzeni publicznej. Każdej nocy, jeśli nie pada deszcz, dezynfekowana jest ta przestrzeń, m.in. 200 wiat przystankowych i pętli oraz kilkadziesiąt kilometrów ulic, chodników i placów” – dodał.

Mówiąc o edukacji, Trzaskowski wskazał, że od 1 września zawieszono zajęcia w 12 szkołach, a u 87 osób stwierdzono zakażenie COVID-19. 50 z nich to nauczyciele, 31 – uczniowie, a sześcioro to pracownicy administracyjni. Wśród pracowników oświaty na kwarantannie przebywało dotąd 1155 osób.

„Sytuacja jest pod kontrolą, ale to się wszystko może zmienić” – powiedział. Trzaskowski przekazał ponadto, że ze 115 respiratorów dostępnych w stolicy zajętych jest obecnie 70. „Będziemy się starali dbać o to, żeby te respiratory były dostępne” – zaznaczył. Podkreślił, że miasto przede wszystkim ukierunkowane jest na to, aby zapobiegać pojawieniu się ognisk zapalnych w szpitalach.

Prezydent stolicy poinformował również, że w całym Mazowszu wykonuje się ok. 3 tys. testów dziennie podkreślając, że miasto nie otrzymało informacji od wojewódzkiego sanepidu, ile testów wykonywanych jest w samej Warszawie.

Trzaskowski poinformował również, że praktycznie nie ma ognisk zachorowań w DPS-ach, ani żłobkach. „Otrzymujemy natomiast takie informacje, że coraz więcej jest chorych w wieku między 10 a 25 lat” – powiedział Trzaskowski.

„Chcę przypomnieć, że to rząd podejmuje wszystkie decyzje i ponosi odpowiedzialność za sytuacje epidemiczną w kraju” – zaznaczył prezydent Warszawy. W tym kontekście apelował także do rządu o „jeszcze bliższą współpracę”, wyrażając przy tym nadzieję, że nie ziszczą się „pesymistyczne scenariusze” związane z rozwojem sytuacji epidemicznej. „Niemniej jednak musimy być na nie gotowi” – zastrzegł prezydent stolicy.

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że ostatniej doby wykryto 1306 nowych przypadków zakażeń COVID-19. Również w poniedziałek Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Warszawie podał, że minionej doby na terenie Warszawy potwierdzono 75 nowych zachorowań na koronawirusa, a kolejnych 466 osób objęto kwarantanną domową. Aktualnie na kwarantannie przebywa łącznie 1532 osób, natomiast z powodu podejrzenia zakażenia hospitalizowanych jest 311 osób, przy czym tylko minionej doby liczba ta zwiększyła się o 81 osób. Do tej pory w Warszawie zachorowało 4940 osób, z czego 146 zmarło.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku