°C

40 lat temu powstała Solidarność

Fot. NSZZ "Solidarność"
 

Tak powstawała Solidarność na Ziemi Lubuskiej - to tytuł konferencji, która odbywa się dziś w Bibliotece Wojewódzkiej w Zielonej Górze. Biorą w niej udział historycy, związkowcy i naukowcy z Instytutu Pamięci Narodowej.

W Zielonej Górze miejscem, gdzie zawiązała się pierwsza struktura był Teatr Lubuski. Dr Tadeusz Dzwonkowski, dyrektor Archiwum Państwowego zauważa, że pierwsza solidarność rodziła się na skutek niezadowolenia wobec tego, co działo się w poszczególnych zakładach pracy:

– W województwie zielonogórskim do Solidarności należało w szczytowym okresie ponad 150 tysięcy osób – przypomina Przemysław Zwiernik historyk z poznańskiego oddziału IPN:

Andrzej Busse, który zakładał Solidarność w zakładzie energetycznym w Zielonej Górze zauważa, że w 1980 roku do Solidarności chcieli zapisywać się niemal wszyscy pracownicy:

 

 

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku