°C

Rośnie zainteresowanie EKUZ

fot. M. Czechowska
 

Coraz więcej Polaków wnioskuje o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jak wynika z danych Narodowego Funduszu Zdrowia, między drugim, a trzecim tygodniem tegorocznego lipca zainteresowanie EKUZ wzrosło o 36 procent.

Lubuski NFZ porównał lipiec do czerwca i zanotował dwukrotny wzrost, poinformowała  rzeczniczka lubuskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Joanna Branicka:

W celu uzyskania EKUZ należy złożyć wniosek w Narodowym Funduszu Zdrowia. Można to zrobić osobiście w oddziale wojewódzkim NFZ, wysłać pocztą lub mailem albo poprzez Internetowe Konto Pacjenta.  Na wydanie karty czeka się  bardzo krótko, jednak czas oczekiwania po złożeniu wniosku osobiście jest o wiele krótszy niż po złożeniu zdalnie:

Karta pozwala na udzielanie tylko świadczeń nagłych i nieplanowanych, które z uwagi na pobyt za granicą, w tym na wakacjach, są niezbędne. W przypadku koronawirusa, można skorzystać z EKUZ, gdy ma się już jego objawy. Jak się okazuje jeden taki przypadek dotyczył osoby z naszego regionu:  

 

O EKUZ mogą wnioskować osoby, które opłacają składki do NFZ lub zostały zgłoszone do ubezpieczenia przez członka rodziny.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku