°C

Polacy ignorują przepisy dotyczące noszenia maseczek

Fot. Envato
 

Coraz mniej Polaków nosi maseczki ochronne w czasie pandemii COVID 19. Mimo rządowego rozporządzenia  nakazującego  noszenie maseczek w przestrzeni publicznej nosi je zaledwie jedna trzecia obywateli, a jedyne nieco ponad połowa, w tym w większości kobiety  stosuje je w sposób prawidłowy, zasłaniając nos i usta  -  takie i wiele innych wniosków płynie z badania przeprowadzonego przez studentów IV roku kierunku lekarskiego Collegium Medicum UZ pod kierownictwem profesor  Marii Gańczak.

Badanie zostało przeprowadzone w trzech kolejnych tygodniach maja kiedy jeszcze obowiązywały obostrzenia  wśród losowo wybranych Polaków na  terenie  13 województw :

Znacznie częściej maski noszą osoby starsze, tłumaczy profesor Maria Gańczak :

Zdaniem profesor Gańczak  badania jednoznacznie wskazują i w związku z rosnącą liczbą zakażeń szczególnie wśród ludzi młodych ( wczoraj pobity został rekord w Polsce od początku pandemii),  istnieje pilna potrzeba wdrożenia kampanii promocyjnych, uświadamiających potrzebę i korzyść wynikającą z prawidłowego użycia masek, ale tez potrzeba prawidłowego egzekwowania przepisów:  

Według profesor Gańczak bardzo ważne w kampanii promocyjnej jest też noszenie masek przez czołowych polityków cieszących się społecznym zaufaniem.

 

 

 

 

 

 

 

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku