°C

Sąd Najwyższy publikuje nagrania z obrad ws. wyboru kandydatów na I prezesa

Fot. Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=74374296
 

Zapisy dźwięku z posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sadu Najwyższego, które ma wybrać kandydatów na I prezesa tego sądu oblikowano we wtorek na stronie internetowej SN.

W sieci umieszczono cztery nagrania ze wszystkich dni posiedzenia zgromadzenia. Jak zaznaczono w komunikacie SN, pliki audio zostały udostępnione na polecenie pełniącego obowiązki I prezesa SN Aleksandra Stępkowskiego, który przewodniczy temu zgromadzeniu. Zapewniono przy tym, że nagrania z kolejnych dni posiedzenia będą na bieżąco udostępniane.

Chodzi o posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN, które od 8 maja obradowało w celu wyboru pięciu kandydatów na I prezesa tego sądu. Po trzech dniach posiedzenia pod przewodnictwem Kamila Zaradkiewicza sędziom udało się zakończyć etap formalny obrad i przejść do fazy wyłaniania kandydatów. Zaproponowano wówczas 20 kandydatur, z czego jedynie dziewięć osób skutecznie wyraziło wolę kandydowania.

W ubiegłą środę Zaradkiewicz postanowił odroczyć bez terminu obrady zgromadzenia i zwrócić się do prezydenta o zmianę regulaminu Sądu Najwyższego z uwagi na zaistniałe istotne wątpliwości interpretacyjne.

Z kolei w ubiegły piątek Kancelaria Prezydenta przekazała, że w związku z rezygnacją sędziego Zaradkiewicza z wykonywania obowiązków I prezesa SN prezydent Andrzej Duda powierzył pełnienie tej funkcji sędziemu Aleksandrowi Stępkowskiemu. Jak mówił sędzia Zaradkiewicz, jego rezygnacja z przewodniczenia SN jest wyrazem protestu wobec utrudniania prac zgromadzenia sędziów SN.

Już po nominacji w piątek sędzia Stępkowski wyznaczył termin wznowienia obrad zgromadzenia na 22 maja.

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku