°C

Wojciech Königsberg z prestiżową nagrodą

fot. PAP/Radek Pietruszka

Pochodzący spod Zielonej Góry historyk Wojciech Königsberg z nagrodą w konkursie „Książka Historyczna Roku”. Został nagrodzony w głosowaniu internautów w kategorii „Najlepsza książka popularnonaukowa” za publikację „AK 75. Brawurowe akcje Armii Krajowej".

W tym roku o nagrodę im. Oskara Haleckiego walczyło 89 publikacji zgłoszonych przez wydawców i rektorów szkół wyższych z całej Polski.

Wojciech Königsberg podkreślał kilka tygodni temu w Radiu Zachód, że już sama nominacja była dla niego dużym zaskoczeniem.

– Traktuję ją jako hołd złożony żołnierzom Armii Krajowej – dodał:

W swojej książce Wojciech Königsberg opisuje 75 najbardziej brawurowych akcji zbrojnych Armii Krajowej na terenie okupowanej Polski. Jak mówi, samą książkę napisał dość szybko, ale materiały do niej zbierał przez kilka ostatnich lat:

Wyniki konkursu ogłoszono podczas gali wręczenia nagród we wtorek w siedzibie TVP w Warszawie. Główną nagrodę odebrał Witold Bagieński za książkę „Wywiad cywilny Polski Ludowej w latach 1945-1961”.

Konkurs organizowany jest przez Telewizję Polską, Polskie Radio, Instytut Pamięci Narodowej oraz Narodowe Centrum Kultury po raz jedenasty. W tym roku wydawnictwa i rektorzy szkół wyższych zgłosili do konkursu 89 publikacji. Wyboru najlepszych publikacji dokonało jury złożone z wybitnych polskich historyków oraz czytelnicy w plebiscycie internetowym.

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.