°C

Premier: Wybijanie się na silną gospodarczo Polskę musi kosztować

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w Brukseli, fot. PAP/Rafał Guz

Reformy będziemy przeprowadzać ze wsparciem społeczeństwa; nie martwcie się o nasze relacje w UE; one są pozytywne. Wybijanie się na silną gospodarczo i suwerenną Polskę musi kosztować; musieliśmy naruszyć szereg grup interesów - powiedział w sobotę w Kielcach premier Mateusz Morawiecki.

„Reformy chcemy przeprowadzać ze wsparciem społeczeństwa, będziemy je przeprowadzać. Nie martwicie się też o nasze relacje w UE; one są pozytywne” – mówił szef rządu podczas spotkania z mieszkańcami Kielc. „Wybijanie się na silną innowacyjne Polskę, na Polskę suwerenną energetycznie, na suwerenną pod wieloma wymiarami, na silną gospodarczo, musi kosztować. Musieliśmy naruszyć szereg potężnych grup interesów” – dodał.

Premier zapewnił, że rząd nie zejdzie „z linii rozwoju, patriotyzmu i dumy z Polski”. Przyznał, że zdarzają się „potknięcia”, ale – jak powiedział – rząd chce „powstawać i iść do przodu, by budować mądrą i dobrą Polskę”.

Szef rządu nawiązał też do programu termomodernizacji budynków mieszkalnych. Podkreślił, że jest on istotny zwłaszcza z punktu widzenia osób mniej zamożnych, ponieważ wpłynie na obniżenie kosztów ogrzewania. Dodał, że przyczyni się on też do zmniejszenia problemu smogu w wielu miastach.

Morawiecki poinformował, że realizacja tego programu rozpocznie się jeszcze w tym roku, a „rozkręci się” w latach 2019-2021. „Przeznaczymy na to ze środków budżetowych i unijnych 22-23 mld złotych” – podkreślił. Dodał, że program termomodernizacji będzie też finansowany ze środków pochodzących z uszczelnienia systemu podatkowego.

Premier mówił też o tym, jak ważne jest przenoszenia „dużych, ważnych urzędów” do mniejszych ośrodków. Wymienił w tym kontekście budowę laboratorium Głównego Urzędu Miar na terenie woj. świętokrzyskiego. W jego ocenie, takie inwestycje przyczynią się do zmniejszenia emigracji zarobkowej oraz stworzą miejsca pracy również dla lepiej wykształconej kadry.

Morawiecki nawiązał też do twórców kultury związanych z ziemią świętokrzyską: Stefanie Żeromskim, Henryku Sienkiewiczu, Janie Kochanowskim, Witoldzie Gombrowiczu czy Gustawie Herlingu-Grudzińskim. Dodał, że w regionie tym powinien powstać „szlak literacki”, który powinien być „jednym z najważniejszych na świecie”.

Premier zapewniał, że wspieranie kultury to również jeden z priorytetów jego rządu. Dodał, że w ostatnich latach środki przeznaczane na ten cel wzrosły o 20 proc.

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady netykiety. W sprawach spornych rozgłośnia może przekazać dane identyfikacyjne tj. adresy email czy IP prowadzącym postępowanie, uprawnionym organom.