°C

Po co nam szczepienia?

fot. M. Czechowska

Dzisiaj Krajowy Dzień Szczepień Ochronnych. Z tej okazji zielonogórski sanepid i lekarze apelują o ich wykonywanie.

Próg wyszczepialności, gwarantujący odporność w społeczeństwie to 95 procent – mówi Dorota Baranowska, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zielonej Górze.

W Polsce w ciągu ostatnich 20 lat nie zanotowano zgonu, który byłby powiązany ze szczepieniami. Rodzice obawiają się powikłań, tymczasem poważny odczyn poszczepienny pojawia się raz na milion – dodaje:

 

Im dziecko młodsze, tym szczepienie jest ważniejsze, bo najmłodsi są najbardziej narażeni na choroby, które mogą być śmiertelne – zaznacza pediatra Wiesława Biegalska – Urbanik:

 

Co roku Główny Inspektor Sanitarny podaje plan szczepień ochronnych zawierający harmonogram szczepień obowiązkowych i dodatkowych.

Ukazał się już ten na 2019 rok – mówi Kamila Sobczyk, pielęgniarka epidemiologiczna:

 

Zielonogórski sanepid podał dziś, że województwo lubuskie jest jedynym regionem w kraju, w którym do tej pory nie wystąpiła odra.

 

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.